banner15

Rusya, yıl sonuna kadar Halep'i almaya kararlı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Aralık ayı içerisinde Halep'in tamamını ele geçireceklerini duyurdu.

Rusya, yıl sonuna kadar Halep'i almaya kararlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esad rejimine askeri ve ekonomik destek vermeye devam eden Rusya, yıl sonuna kadar Halep'in tamamını ele geçireceklerini duyurdu.

Dailystar'ın haberine göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov 2017'ye kadar Halep'in durumunun belli olması ve muhaliflerden temizlenmesini umduklarını belirtti.

Musul ve Rakka şehirlerinden de DEAŞ'ın temizlenmesi gerektiğini söyleyen Bogdanov, "Bu genel bir görev" ifadesine yer verdi.

YÜZBİNLERİN İNSANİ KRİZİ

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'ye sınır Halep, başkent Şam'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti konumunda bulunuyor. Kent merkezinin Türkiye sınırına uzaklığı da 40 kilometre. Merkezin batısını rejim, doğusunu muhalifler kontrol ediyor. Rejim kuşatmasında yaklaşık 300 bin sivilin bulunduğu doğu Halep'te İl Sağlık Müdürlüğünün verilerine göre, halk 96 gündür temel insani ihtiyaçlarını gideremiyor. Son iki hafta içinde kentin doğusundaki tüm hastaneler ve sağlık merkezleri rejim saldırılarıyla hizmet dışı kaldı. Kentte hizmet veren yalnızca 3 fırın bulunuyor. Bölgede okulların tümü kapalı. Yaklaşık 300 bin sivil, rejimin son ilerlemesiyle 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı.

Halep Sivil Savunma Birliği, önceki gün yaptığı açıklamada iki haftadır Halep'in doğusuna 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapıldığını ve 600'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin sivilin de yaralandığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48