banner15

Rusya'dan BM'ye yeni IŞİD tasarısı

Rusya eylülde BMGK'ya hazırladığı IŞİD'le mücadele tasarısında değişiklikler yaparak yeniden sundu

Rusya'dan BM'ye yeni IŞİD tasarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, IŞİD ile mücadele konusunda eylül ayında hazırladığı BMGK karar tasarısını bazı değişikliklerin ardından tekrar Konsey üyelerine dağıttı.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, tasarının güncellendiğini söyledi ancak detaylara ilişkin bilgi vermedi.

Paris'teki saldırıların ardından Fransa da aynı konuda bir karar tasarısı hazırlayacağını duyurmuştu. İki ülkenin tasarılarını birleştirmek isteyip istemedikleri bilinmiyor.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa'nın tasarısının "kısa, güçlü ve ortak düşmana karşı mücadeleye odaklandığını" söyledi.

Rus uçağının Mısır'da düşürülmesi ve Paris'teki terör saldırılarının ardından iki ülke de Suriye'deki operasyonlarını artırmıştı. Rusya'nın, Suriye'de IŞİD hedeflerinden çok ılımlı muhalifleri vurarak Esad rejimine destek verdiği iddiaları gündeme getirilmişti.

Rusya'nın eylül ayında hazırladığı karar tasarısında IŞİD'le mücadele eden ülkelerin eylemlerini koordineli hale getirmesi talep ediliyordu. Konsey'deki Batılı ülkeler IŞİD'le mücadele edenler arasında Suriye rejimi de olduğu için talebe ihtiyatlı yaklaşmışlardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 07:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35