banner39

Rusya'dan Duma'daki saldırı ile ilgili beklenen açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Doğu Guta'nın Duma ilçesinde düzenlenen kimyasal saldırıya dair, "Tüm bunlar, 'Rusya cani rejimi koruyor' adı altında Suriye karşıtı kampanyalar için bahane oldu." ifadesini kullandı.

Ortadoğu 09.04.2018, 17:12 09.04.2018, 17:49
Rusya'dan Duma'daki saldırı ile ilgili beklenen açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Doğu Guta'nın Duma ilçesinde düzenlenen kimyasal saldırıyı "provokasyon" olarak nitelendirerek "Tüm bunlar, 'Rusya cani rejimi koruyor' adı altında Suriye karşıtı kampanyalar için bahane oldu" dedi.

Lavrov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirodjidin Aslov ile bir araya geldikten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin Doğu Guta'daki kimyasal saldırıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Suriye’de görev yapan Rus askerlerinin, Şam yönetimini suçlamak için "provokasyon" hazırlandığı konusunda daha önce uyarılarda bulunduğunu söyleyen Lavrov, "Uyardığımız gibi de oldu ve Şam'ın banliyösü Doğu Guta'nın Duma ilçesinden o yönde bilgiler geldi." diye konuştu.

Yayınlanan görüntülere değinen Lavrov, çocuk ve yaşlıların üzerlerine kovalarla su dökenlerin hiçbir koruma giysisi giymeden yardım etmeye çalıştığının gördüğünü belirterek bu görüntülerin sarin gazı kullanıldığı dönemde de ortaya çıktığını öne sürdü. Lavrov, “Tüm bunlar, 'Rusya cani rejimi koruyor' adı altında Suriye karşıtı kampanyalar için bahane oldu.” ifadesini kullandı.

Batılı ülkelerin, Rusya’yı ve İran’ı, rejimi desteklediği için suçladığını savunan Lavrov, söz konusu kimyasal saldırı ile ilgili sonucun önceden belirlendiğini ileri sürdü. Lavrov, “Olay yerine bizim uzmanlarımız da gitti, uluslararası kuruluşların güvendiği Kızılhaç uzmanları da. Onlar orada sivillere karşı klor veya başka bir kimyasal kullanıldığına dair bir iz bulamadı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?