Rusya'dan Kudüs'ün işgaline destek

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, İsrail işgali altındaki Kudüs'te Yahudi haklarının olduğunu ve bunların reddedilemeyeceğini söyledi.

Rusya'dan Kudüs'ün işgaline destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'e gerçekleştireceği ziyaret öncesinde konuşan Rusya Başbakanı Dmirty Medvedev, Kudüs'teki Yahudilerin haklarının inkar edilemez olduğunu iddia etti.

Çarşamba günü İsrail'e yapacağı ziyaret öncesi Kanal 2 televizyonuna röportaj veren Medvedev, "Kudüs üzerindeki Yahudi haklarının inkar edilemez ama yine de bu hakların politize edilmemesi gerekir" dedi.

Suriye'deki iç savaşla ilgili açıklamalar da yapan Medvedev, Suriye’deki başlıca amaçlarının Rusya'nın güvenliği sağlamak olduğunu öne sürdü. Medvedev "Rusya’nın Suriye’deki eylemleri, sadece Ortadoğu’da giderek büyüyen istikrarsızlık tehdidine karşı koyma gerekliliğine değil, hepsinden önce ulusal çıkarlarımızı koruma gerekliliğine dayanıyor" ifadelerini kullandı.

Kudüs ve Batı Şeria 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39