Rusya'dan müdahale halinde silah satma tehdidi

Rusya Duma'sı yetkilisi Aleksey Puşkov, ABD'nin Suriye'ye saldırması halinde Rusya'nın da İran'a silah satması gerektiğini söyledi

Rusya'dan müdahale halinde silah satma tehdidi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, ABD'nin Suriye'ye askeri müdahalede bulunması durumunda İran'a daha fazla savunma silahı satarak ve Afganistan'da ABD ile işbirliğini gözden geçirerek karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası kontrole devretmesi ile ilgili önerisinden sonuç alınması durumunda Suriye'de sorunun siyasi olarak çözüme kavuşacağını ifade eden Puşkov, "ABD'de 'savaş taraftarları' öne çıkarsa, o zaman Rusya'nın alternatif önlemler alması gerekiyor. Buna İran'a savunmaya yönelik daha fazla silah satılması ve Afganistan'da işbirliğinin gözden geçirilmesi dahil edilebilir." uyarısında bulundu.

Puşkov'a göre ABD durumu gerginleştirir ve askeri senaryoyu tercih ederse, bu şekilde alınacak tedbirler normal olabilir.

SURİYE'YE MÜDAHALEYE İRAN VE LÜBNAN DA TARAF OLUR

ABD'nin Suriye'ye askeri bir müdahalede bulunmasının bölgesel bir savaşa yol açacağını savunan Puşkov, "Bölgede böyle bir tehlike var. İran ve Lübnan savaşa dahil olabilir. Irak'ta mezhep savaşı artabilir. ABD'nin Ortadoğu'da bulunan askeri ve siyasi yapıları değil, askeri üsleri ve siyasi misyonları da tehdit altında olur." dedi.

Puşkov bölgede tansiyonu yükseltmek için bir kısım provokasyonların yapılabileceğini, henüz doğrulanmayan bilgilere Suriyeli muhalif grupların İsrail'e kimyasal saldırı planladıklarını da iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39