banner39

Rusya'dan New York öncesi ÖSO manevrası

Rusya, Özgür Suriye Ordusu'na IŞİD ile mücadelede askeri destek verdiğini iddia ederek, New York görüşmeleri öncesi diplomatik manevralar yapıyor.

Ortadoğu 15.12.2015, 15:41 15.12.2015, 15:41
Rusya'dan New York öncesi ÖSO manevrası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de IŞİD ile mücadele kapsamında Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) hava desteği sağladıklarını iddia ederek, Batı'nın Rusya'ya terörist unsurlar yerine ılımlı muhalifler ve sivilleri vurduğu için yönelttiği eleştirileri savuşturmaya çalışıyor.

Rus liderin iddiasının aksine, Rusya'nın Suriye'de 30 Eylül'de "terörle mücadele" iddiasıyla düzenlemeye başladığı hava saldırıları, DAEŞ unsurlarından çok, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı ılımlı muhalifleri ve bu grupların kontrolündeki bölgelerde yaşayan sivil halkı hedef aldı.

Durumun tespit edilmesi üzerine, Ekim başından bu yana başta Türkiye ve ABD olmak üzere Batı liderleri Rusya'ya yönelik uyarıcı açıklamalarda bulundu. Putin'in "ÖSO'ya hava desteği" iddiası, 18 Aralık'ta New York'ta yapılması planlanan 3. tur Suriye görüşmeleri öncesinde yeni bir diplomatik manevra çabası olarak yorumlanıyor.

ÖSO'ya bağlı Sukuru'l Cebel komutanı Ebu'l Leys, "Rusya, Suriye'de başlattığı operasyonlar çerçevesinde ÖSO'ya bağlı 15 karargahı vurdu" dedi.

ÖSO'ya bağlı diğer bir grup Cebhetu'ş Şam komutanı Muhammed el-Gabi de "Rusya, Lazkiye, Hama ve İdlib'de ÖSO'yu hedef alıyor. Tüm dünya bu bölgelerde IŞİD'in bulunmadığını biliyor" diye konuştu.

SON SALDIRILARDA 81 SİVİL ÖLDÜ

Suriye'de Rus jetlerinin muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği hava saldırılarında 81 sivilin hayatını kaybettiği, 135'e yakın kişinin yaralandığı bildirildi.

Güvenlik kaynakları raporuna göre, Rusya Hava Kuvvetlerince muhaliflerin kontrolünde bulunan Şam kırsalındaki Doğu Guta, Duma, Hammuriye, Sakba, Zamelka ve Irbin bölgelerine yoğun hava taarruzu düzenlendi.

Rus jetlerinin Duma'ya 12, Hammuriye'ye 5, Sakba'ya 5, Irbin'e 4 ve Zamelka'ya 2 sorti yaptıkları taarruzlarda Duma'da 55, Zamalka'da 9, Hammuriye'de 5, Irbin'de 2 sivil öldü. Duma'da pazar yerinin hedef alındığı taarruzda 120'ye yakın sivil yaralandı.

SARİN GAZI SALDIRISI

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR) tarafından hazırlanan raporda da rejime bağlı güçlerin Şam'ın Doğu Guta bölgesine 5-9 Şubat 2015 tarihlerinde düzenlediği saldırılarda 43'ü sivil, 35'i silahlı muhalif 178 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Yine Guta bölgesinde Suriye Ordusunca 2013'te yapılan sarin gazı saldırısında bin 500'den fazla sivil hayatını kaybetmiş, ABD katliamdan Esed rejimini sorumlu tutmuştu.

HALEP'TE 10 SİVİL ÖLDÜ

Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te muhaliflerin kontrolündeki Merce mahallesindeki yerleşim alanını vurması sonucunda da 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

Halep'teki sivil savunma yetkilileri, Rus savaş uçaklarının misket bombası kullandığını iddia etti.

Yetkililer ayrıca çok sayıda evin yıkıldığını ve bazı araçların yandığını belirterek itfaiye ekiplerinin yangına müdahale ettiğini kaydettiler.

MUHALİFLERİN KARARGÂHI VURULDU

Bu arada, Rus ordusuna ait savaş uçaklarının, Halep'in kuzeyindeki Mare ilçesi çevresinde terör örgütü DAEŞ'le olan cephe hattında bulunan muhaliflerin karargahına bombalı saldırı düzenlediği bildirildi.

Cebhetu'ş-Şamiyye (Şam Cephesi) basın sorumlularından Ebu Mahmud Nasır, "Halep'in kuzeyindeki muhaliflere, bir yandan PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, diğer taraftan Rus uçakları ile terör örgütü IŞİD saldırıyor. Muhalifler, Halep'in kuzeyinde üç cephede, rejim, PYD ve IŞİD'le, çatışıyor'' dedi.

"SURİYE'Yİ DENEME TAHTASI OLARAK KULLANIYOR"

Öte yandan uzmanlar, Rusya'nın, Suriye'deki IŞİD hedeflerini Lazkiye'deki hava üssü yerine kilometrelerce uzaktaki Hazar Denizi ve Akdeniz'de bulunan savaş gemileri ve denizaltılardan atılan modern füzelerle vurmasını, "ülkenin yeni silahlarını test etmek için Suriye'yi deneme tahtası olarak kullandığı" şeklinde yorumluyor.

Brookings Enstitüsü'nde, Rusya'nın askeri reformları ve çatışma yönetimi konularında çalışmalar yapan kıdemli araştırmacı Pavel Baev, Rusların Suriye'de yeni silahlarını test ettiğini söyledi.

Rusya'nın bu teknolojisiyle Batılı ülkelere mesaj vermeye çalıştığını dile getiren Baev, şöyle konuştu:

"Denizden ve havadan atılan cruise füzeleri kesinlikle siyasi bir silah. Bu füzelerin kullanımı aynı zamanda diğer stratejik silah sistemlerinin, özellikle Bulava füze sisteminin Suriye'de test edilmesiyle aynı döneme rastlıyor. Tüm bunlar sadece ABD'yi etkilemek için değil aynı zamanda Türkiye'ye ve NATO'nun Avrupalı üyelerine gözdağı vermek için kullanılıyor."

"BATIYA KENDİNİ GÖSTERİYOR"

ABD'nin eski Ukrayna Büyükelçisi ve Brookings Enstitüsü'nde görevli diğer uzmanı Steven Pifer da cruise füzelerinin kullanılmasının, Rusya'nın Suriye'yi, silahlarını operasyonel durumlarda denediği yer haline getirdiğini beyirterek, "Rusya silahlarını operasyonel olarak test etmesinin yanı sıra Batı ve NATO'ya kapasitesini gösteriyor" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?