Rusya'dan PYD konusunda uzlaşma sinyali

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Kürtler, Cenevre barış görüşmelerine katılmazsa anlaşma imkansız" dedi ama katılımlarında ısrarcı olmayacaklarınını söyledi

Rusya'dan PYD konusunda uzlaşma sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 2015'e dair dış politika değerlendirmesi yapacağı yıllık basın toplantısında, "Suriye'de süren savaşın sona ermesi için Cenevre'de yapılacak toplantıya PYD'nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Cenevre'deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur, ancak buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız" diye konuştu.

Rusya'nın Kürtlere nasıl baktığına dair bir soru karşısında Lavrov, Kürtleri, çok önemli bir halk ve DAEŞ'le savaşan etkili bir güç olarak görüyoruz. Cenevre toplantılarına Kürtlerin katılıp katılmayacağına (Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi) Staffan De Mistura karar vermeli. Rusya karar ne olursa olsun veto etmeyecek." yanıtını verdi.

DAVUTOĞLU'NDAN KESİN TAVIR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye krizinin çözümüne ilişkin, "Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Terör örgütü olan PYD’nin masaya oturmasına karşıyız" demişti.

Suriye krizinin çözümünde masaya kimlerin oturacağı ve Suriye'de bazı bölgeleri elinde tutan Suriye Kürtlerinin masada yer almasına Türkiye’nin nasıl yaklaşacağının sorulması üzerine Davutoğlu, "Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD'nin masaya oturmasına karşıyız. PYD, sadece Türkiye'nin değil Avrupa Birliği ve ABD’nin de terör örgütü kabul ettiği PKK'nın uzantısı” açıklaması yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 11:26
banner53
YORUM EKLE

banner39