banner39

Rusya'dan şok açıklama: Esad kontrolü kaybediyor!

Rusya'dan ilginç bir Esad çıkışı geldi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Esad'ın ülkede kontrolü kaybettiğini ve kaybedeceğini söyledi

Ortadoğu 13.12.2012, 11:38 13.12.2012, 13:02
Rusya'dan şok açıklama: Esad kontrolü kaybediyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Esad'ın Suriye'de kontrolü her gün daha fazla kaybettiğini, muhaliflerin galip gelceğini söyledi. Bogdanov, Esad'ın kaybetmesinin yakın olduğunu, ülkede savaştan başka bir çözümün kalmadığını savundu.

Bu açıklama, bir Rus yetkilinin ağzından ilk kez duyuluyor. Ajanslar, Bogdanov'un bu sözlerinin, ülkenin pozisyonunun Batı'yı yakınlaşmasından ziyade, kaçınılmaz sona Rusya'nın hazırlandığını işaret ettiği yorumlarında bulunuyor.

Bogdanov,"Suriye hükümetinin kontrolünü gün geçtikçe yitirdiği gerçeğini görmek gerekiyor" dedi ve Suriye muhalefetinin zafer kazanmasının ihtimal dışı bırakılmaması gerektiğini söyledi. Şam rejiminin nüfuz alanlarını giderek yitirmesine karşın muhaliflerin birçok bölgede etkin hale gelmeye başladığına dikkat çeken Bogdanov, muhaliflerin ülkenin %60'ının kontrolünü elinde bulundurduğunu belirtti.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 14 Aralık'ta Suriye iç muhalefeti temsilcileri ile Moskova'da bir araya gelecek. Basına açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, "Lavrov ve Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil görüşmesi yarın gerçekleşecek" dedi.

Cemil'in Suriye'nin Dostları Grubunu eleştirdiğini ifade eden Bogdanov, "Cemil yaptığı değerlendirmede Suriye'nin Dostları Grubunu 'düşmanlar' olarak tanımlıyor. Ona göre bu yapı Suriye'de dış askeri müdahaleyi savunuyor." şeklinde konuştu.

Bogdanov, Başbakan Yardımcılığı görevini de yürüten Cemil'in Suriye yönetimi ve muhalefetten destekçileri olduğunu söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Dış Politika Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye'de tarafların krizi konuşarak çözme şansını kaybettiklerini söyledi.

Suriye Halkının Dostları Grubu tarafından Suriye muhalefetinin ülkede tek yasal otorite olarak kabul edilmesini eleştiren Puşkov, "Siyasi çözüm tüketildi. Şimdi tek alternatif savaş kaldı." değerlendirmesinde bulundu.

Twitter'dan gelişmeleri değerlendiren Puşkov, "Suriyeli militanlar Şam'da bulunan Rusya ve Ukrayna büyükelçiliklerine saldırı tehdidinde bulundu. Bu gibi durumlarda Amerikalılar özel operasyon birliklerini gönderir." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?