Rusya'dan Suriye muhalefetine uyarı

Rusya, Suriye'nin Tartus limanında bulunan Rus deniz üssüne, muhaliflerin saldırması durumunda karşılık verecekleri uyarısı yaptı

Rusya'dan Suriye muhalefetine uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Genel Kurmay Başkanlığı, Suriye'nin Tartus limanında bulunan Rus deniz üssüne, muhalif güçlerin herhangi bir saldırı yapması durumunda karşılık verecekleri uyarısı yaptı.

Interfax haber ajansına açıklamada bulunan bakanlık yetkilileri, "Eğer Suriye'nin silahlı muhalif grupları Rusya'nın askeri tedarik sağladığı donanımlarına herhangi bir tehdit oluşturur ya da saldırı gerçekleştirirse, Rusya bölgede şimdi buna yeterli cevap verebilecek potansiyele sahip. Suriye muhalefetine böyle bir fesadın içine düşmelerini tavsiye etmeyiz" dedi.

Kaynak, Suriye tarafının da Tartus askeri üssünün korunması ve savunulması için gerekli tedbirleri aldığını aktardı.
Rusya'nın halen Akdeniz'de 10 savaş gemisi ve eskort gemileri bulunuyor. Karadeniz, Baltık ve Kuzey filodan gelen savaş gemileri Eylül ayında Kaskad 2012 askeri tatbikatı gerçekleştirecek.

Rusya Deniz Kuvvetleri gemilerin Suriye ile ilgili herhangi bir görevleri olmadığını açıklasa da, uzmanlar Suriye'de muhtemel bir dış operasyona karşı Moskova'nın önlem aldığı değerlendirmesi yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39