banner15

Rusya'dan Suriye muhaliflerine sınırsız silah teklifi

Suriye’deki savaşın beşinci yılında Rusya, ülkedeki muhaliflere Nusra ve IŞİD'e karşı savaşmaları karşılığında sınırsız silah desteği vaadettiği iddia edildi

Rusya'dan Suriye muhaliflerine sınırsız silah teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Askeri analiz sitesi Global Firepower, Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaştan önce 400 bin askeri bulunan Esad rejiminin şu anda 180 bin civarında askeri bulunduğunu açıklarken Rusya'dan da muhaliflere sınırsız silah vaadi geldiği belirtildi.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nden Jeff White, “Bu açığı kapatmak için neredeyse her şeyi denediler ancak hâla yeteri kadar askere sahip değiller. Bu yüzden dönemsel kayıt akımlarını görüyoruz” şeklinde konuştu. Üç ay önce Haseke bölgesinde yaşayan yüzlerce devlet görevlisinin askeri eğitim altına alındığı ve Rus yapımı silahlarla atış yapmayı öğrendiği belirtiliyor. Esad rejimi, kısa süre önce Halep’i tamamen kuşatma altına almış, silahlarını teslim eden muhalifler için af kararnamesi yayımlamıştı.

NUSRA VE IŞİD'E KARŞI SAVAŞAN MUHALİFLERE SINIRSIZ SİLAH TEKLİFİ

The Daily Beast haber sitesi ise Rusya’nın ABD tarafından eğitilmiş ve Washington’un son dönemdeki politikaları nedeniyle kırgınlık yaşayan Suriyeli ‘ılımlı’ muhalifleri ‘sınırsız’ silah desteğiyle kendi yanına çekmeye çalıştığını yazdı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından desteklenen isyancı örgüt El Mutasım Tugayı’nın siyasi lideri Mustafa Sejri, 10 gün önce Suriye-Türkiye sınırında Moskova’dan gelen yetkililerle görüştüğünü, kendisine IŞİD ve Fetih el Şam’la savaşması halinde sınırsız silah desteği sağlanmasının teklif edildiğini aktardı.

El Kaide’nin Suriye bağlantısı El Nusra, kısa süre önce örgütten ayrıldığını açıklayarak Fetih el Şam ismini almıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 13:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35