banner39

Rusya'dan 'yeni koalisyona' şüpheli yaklaşım

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan yeni "terörle mücadele koalisyonu" hakkında açıklama yapan Moskova yönetimi, "Amacı ve katılımcıları analiz etmemiz için zaman gerek" ifadelerini kullandı

Ortadoğu 15.12.2015, 12:27 15.12.2015, 12:27
Rusya'dan 'yeni koalisyona' şüpheli yaklaşım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suudi Arabistan liderliğinde 34 ülkenin katılımıyla oluşturulan 'Teröre Karşı İslam İttifakı' hakkında “Aşırılıkla mücadelede güç birliği yapılmasını olumlu değerlendiriyoruz, ama ittifakın amacını ve katılımcılarını analiz etmemiz için zaman gerek” yorumunu yaptı.

Rusya'nın yeni oluşuma ilişkin tutumunu açıklayan Peskov, “Alınan kararı analiz etmemiz için zamana ihtiyacımız var. Koalisyona kimler girdi, ne tür ortak hedefler deklare edildi, aşırılıkla nasıl mücadele edilecek, tüm bunları detaylı şekilde analiz etmeliyiz” dedi. Kremlin Sözcüsü “Hipotetik konuşacak olursak, tabii ki aşırılıkla mücadele için güç birliği yapılması olumlu bir durum. Ama değerlendirme yapmadan önce detayları anlamak gerek” diye konuştu.

Suudi Arabistan, 34 İslam ülkesinden oluşan yeni bir askeri ittifakın kurulduğunu açıklamıştu. Suudi devlet ajansı SPA'da yayımlanan ortak açıklamada, Suudi Arabistan liderliğinde kurulan koalisyonun terörizmle mücadele edeceği ve bu amaçla ortak operasyonlar düzenleyeceği belirtildi. Operasyonlar, Riyad'da kurulacak merkezden yönetilecek. Koalisyonda, Türkiye, Mısır, Ürdün, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Pakistan gibi ülkeler de var.


banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?