banner39

Rusya'nın alamadığı Mistral'leri Arap ülkeleri alacak

Fransa'nın yaptırımlar sebebiyle Rusya'ya teslim etmediği mistral gemilerini Mısır ve Suudi Arabistan'ın alacağı belirtiliyor

Ortadoğu 10.08.2015, 14:49 10.10.2015, 22:22
Rusya'nın alamadığı Mistral'leri Arap ülkeleri alacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın Rusya için ürettiği ancak yaptırımlar sebebiyle satmadığı Mistral gemilerini Mısır ve Suudi Arabistan’ın satın alacağı bildirildi.

Le Monde gazetesinin haberine göre, Mısır ve Suudi Arabistan Fransa ile Mistral gemilerinin satın alınması konusunda ön anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz hafta Mısır’ın İsmailiye şehrinde yapılan Süveyş Kanalı açılış töreninde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es Sisi ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mısır’ın Fransa’dan aldığı üç Rafale uçağı ve Fremm firkateyninin geçişini birlikte izledi. İkili daha sonra iki ülke arasında stratejik ortaklık ve yeni anlaşmaların imzalanma töreninde hazır bulundu.

Bu görüşmelerden sonra Mısır’ın Fransa tarafından Rusya için üretilen askeri helikopter taşıyıcısı "Mistral" gemilerini satın alabileceği konuşulmaya başlandı. Bu konuda bir Fransız kaynak, "Mısır ve Suudi Arabistan iki Mistral gemisini satın almak için her şeyi yapmaya hazır. Kral Salman Kızıldeniz ve Akdeniz'de bölgesel müdahale yapabilecek bir deniz kuvveti oluşturmak istiyor" dedi.

Aynı kaynak, “Mistral teknik yönden etkili olduğunu kanıtladı ve bölge ülkeleri bu gemilere büyük ilgi gösteriyor" dedi.

30 Temmuz'da Kahire'de Suudi Prens Muhammed bin Salman ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi tarafından imzalanan ekonomik ve savunma işbirliği anlaşması bu yönde atılmış ciddi bir adım oldu. Bu anlaşma Arap ortak askeri güçlerin oluşumunda da yeni bir basamak olarak görülüyor. Ortak askeri güç oluşturma projesi Arap koalisyonunun Yemen’de Husilere karşı 26 Mart’ta Suudi liderliğinde müdahalesi sırasında ortaya çıkmıştı. Bu konu 27 Ağustos’ta Arap Devletleri Dışişleri bakanları toplantısında tekrar ele alınacak.

Temmuz 2013’te Sisi’nin darbe yaparak Muhammed Mursi hükümetini devirdikten sonra Mısır ve Suudi Arabistan ilişkilerinde her zamankinden daha sık bir gelişme başladı. Riyad Sisi’nin iktidarda tutunması için Kahire’ye 4 milyar dolar tutarında mali destek verdi. Mısır ise Yemen’deki Suudi liderliğindeki operasyonlara askeri ve deniz kuvvvetleri ile yardımcı oldu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?