Rusya'nın askeri yardımları savaşın seyrini değiştiriyor

Suriye iç savaşında önemli bir küresel güç olarak dahil olan Rusya, son birkaç yıldır verdiği silah ve mühimmat desteği ile savaşın seyrini değiştiriyor

Rusya'nın askeri yardımları savaşın seyrini değiştiriyor

Doğu Akdeniz'deki askeri hareketliliğin artmasında, Rusya'nın Suriye'deki iç savaşa doğrudan müdahalesi etkili oldu. Aslında Suriye'deki Rus askeri varlığı yeni değil. İki ülke arasındaki askeri işbirliği soğuk savaş yıllarından bu yana sürüyor.

Rusya, bu işbirliği çerçevesinde Suriye'de ordunun eğitimi için görev yapan askeri uzmanlar bulunduruyordu.

Rus askerleri çoğunlukla tartus limanı'ndaki ikmal üssü'nde konuşlandırılmıştı. Suriye'de Esad rejimine karşı başlayan gösterilerin, Şam yönetiminin sert müdahalesi sonucu bir iç savaşa dönüşmesinin ardından Rusya bu ülkedeki askeri varlığını geri çekmedi.

Aksine, Suriye ordusuna yönelik teçhizat ve mühimmat yardımlarını artırdı.

Eğitim ve istihbarat alanlarında görev yapan Rus subayların sayısında da önemli bir artış yaşandı.

Bu dönemde, Rusya bölgedeki radar istasyonlarına da yenilerini ekledi.

2015'in yaz aylarından itibaren de bölgedeki Rus askeri varlığında yaşanan artış hızlandı.

Şam yönetimi temmuz ayında "terörle mücadele" adı altında Rusya'dan resmen yardım istedi. Bunun üzerine Ağustos ayında, Suriye'ye 6 uçak ve çok sayıda tank ve top gönderildi.

Rusya Suriye'deki muhaliflere yönelik ilk operasyonunu ise 2015'in eylül ayında gerçekleştirdi.

Rusya'nın müdahalesi, bu yardım ve operasyonlarla bitmedi. Moskova yönetimi, Lazkiye'de bulunan havaalanını askeri bir üsse dönüştürme çalışmalarına başladı.

Havaalanı çevresinde, Rus askerlerinin yerleştirileceği yeni binalar ve askeri depolar inşa edildi.

Ardından da Lazkiye'deki bu üsse onlarca uçak gönderildi. Eşzamanlı olarak Rusya'nın Karadeniz filosuna ait gemiler de doğu akdeniz'e kaydırıldı.

Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağının düşürülmesinden sonra ise Lazkiye'deki üsse S-400 hava savunma sistemi yerleştirildi.

Bu arada Rusya'nın Lazkiye'nin ardından da Humus'ta da askeri bir üs inşa etmek üzere çalışmalar yaptı.

İddiya göre, Humus'ta bulunan ve Suriye ordusu tarafından kullanılan bir askeri tesis, tümüyle Rusya'ya devredilecek.

2016 yılının ocak ayına gelindiğinde ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus güçlerine verdiği çekilme emriyle bölgedeki sürece dönük radikal bir değişikliğin kapısını araladı.

Operasyonda görev alan askerlerin profesyonelliklerini ve uyumlarını da öven putin, çatışma alanıyla ortak sınıra sahip olmadan silahlı çalışmayı organize etme konusunda başarı sağladıklarını savundu.

Rus lidere göre kalan Rus askerleri hem bölgedeki ateşkesi denetleyecek, hem de insani yardımla ilgili merkezi bir rol üstlenecekti.

Ancak halen devam eden operasyonla Putin'in açıklamalarını doğrulamıyor.

Rusya, askeri hamlelerine ek olarak, ülkede ateşkesin sağlanması için çabalarını ve uluslararası alanda destek arayışını sürdürüyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 12:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35