Rusya'nın 'Kızıl Alevistan' planları

Moskova'nın Suriye'de son kertede küçük bir "Kızıl Alevistan" kuracağını iddia eden Immanuel Vallerstein, Rusya'nın bu yolla Akdeniz'e kalıcı olacağını savundu

Ortadoğu 05.12.2015, 16:53 05.12.2015, 16:58
Rusya'nın 'Kızıl Alevistan' planları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi ve Türkiye-Rusya gerilimini yorumlayan ünlü düşünür yazar Immanuel Wallerstein, Putin'in gerçek niyetini ortaya koyan bazı tespitlerde bulundu.

Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi için, "Müdahale, Putin’in Ortadoğu’da riskli bir maceraya atılması olarak görülebilirdi ancak olan bitenler bir liderin şahsi arzularının ötesine geçti." diyen Wallerstein, "Bu durum sadece bir şeyi teyit ediyor: Rusya’nın bölgeye dair yeni proaktif dış politikasını..." iddiasında bulundu.

Rus dış politikasının, Soğuk Savaş günlerine geri döndüğüne işaret eden yazar, durum daha da kötüye giderse, Moskova'nın Suriye'de Beşar Esad yönetiminde bir "Kızıl Alevistan" kuracağını ileri sürdü.

Yazar kurulacak devlet için ise şu yorumu yapıyor:  Böyle bir devletçik nihayetinde Doğu Akdeniz’deki bir Somali’ye, kaotik bir cihatçı deniz tarafından çevrelenmiş istikrarlı bir adaya eşdeğer olur. Başka bir deyişle Rusya, Ortadoğu’ya temelli kalmak üzere döndü.  

Moskova'nın bu politikasının Ankara'nın çıkarlarına ters düştüğünü belirten yazar, "Bu bağlamda Moskova ve Ankara, Suriye’ye dair çatışan vizyonları üzerine karşı karşıya geldi. Türkiye Hükümeti, Suriye’deki çatışmaya kökten farklı bir yaklaşım geliştirdi. Bu yaklaşım Rusya ve İran yanlısı Esad rejimine karşı ve Suryeli silahlı muhaliflere destek veriyor." diye kaydetti.

IMMANUEL VALLERSTEIN'IN MAKALESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?