banner15

Rusya'nın Suriye planı basına sızdı

Dünya Viyana'da cumartesi günü yapılacak Suriye zirvesini beklerken, Moskova yönetiminin planları basına sızdı. Planda Esad'ın görevi bırakmasına dair bir adım yok

Rusya'nın Suriye planı basına sızdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaş ve çatışma ortamını sonlandırmak için Rusya'nın Birleşmiş Milletler'e sunduğu plan basına sızdı. Plan 18 ay içinde yeni bir anayasa yazılmasını, bu anayasanın referanduma sunulmasını ve Suriye'de devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmasını öngörüyor.

Uluslararası yayın yapan Associated Press haber ajansının elde ettiği belgeye göre Rusya, "Haziran 2012'de Cenevre'de varılan mutabakat temelinde; Suriye hükümeti ve muhalif gruplardan oluşacak bir heyetin, siyasi süreci başlaması için bir araya gelmesi" çağrısında bulundu.

Rus planında Beşar Esad'ın geleceğiyle alakalıysa herhangi bir detaya yer verilmedi. Esad'ın sadece "anayasa komisyonuna başkanlık etmemesi gerektiği" belirtildi.

Rusya'nın sunduğu planda "toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak anayasa komisyonu kurulması", "2016 baharında yapılması planlanan parlamento seçimlerinin ertelenmesi ve seçimlerin yeni anayasa temelinde devlet başkanlığı seçimiyle aynı anda yapılması" ve "Seçimi kazanan devlet başkanının, ordunun başkomutanı olması ve özel kuvvetlerle dış politikayı kontrol etmesi" gibi adımların yer aldığı öğrenildi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Yardımcısı Vladimir Safronkov, belgenin sızdırılmasından üzüntü duyduklarını kaydederek "Bu, bizim vizyonumuz, bizim önerimiz. Tabii ki diğer tarafın da önerilerine açığız" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 10:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35