banner39

Rusya'nın teklifine İran'dan destek, muhaliflerden eleştiri

İran, Rusya'nın Suriye'deki iç savaşa son vermek için ortaya attığı teklifi desteklediğini açıklarken, Suriye muhalefeti ise teklifin yalnızca siyasi manevra ve zaman kaybı olduğunu belirtti

Ortadoğu 10.09.2013, 09:20 10.09.2013, 15:19
Rusya'nın teklifine İran'dan destek, muhaliflerden eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'ın Rusya tarafından ortaya atılan Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime açması teklifini desteklediği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham tarafından yapılan açıklamada ''İran İslam Cumhuriyeti, Rusya'nın Suriye'deki krize son vermek için ifade ettiği teklifi desteklemektedir.'' dendi. Efham, bu konudaki herhangi bir eylemin kimyasal silahların isyancıların eline geçmesini önlemeyi garanti etmesi gerektiğini de söyledi.

ÇİN DE DESTEKLEDİ

Çin yönetimi de yaptığı açıklamada Rusya'nın teklifini desteklediğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Suriye heyetinin Çin'i ziyaret edeceğini açıkladığı basın toplantısında Rusya'nın teklifine destek verdiklerini belirtti.

Öte yandan ABD Devlet Başkanı Barack Obama da Rusya'nın kimyasalla ilgili teklifinin kabul edilebileceğini, bu durumda müdahaleye gerek kalmayacağını söylemişti.

Teklife Suriye de olumlu yaklaştığını açıklamıştı.

SURİYE MUHALEFETİ KARŞI ÇIKTI

Suriye muhalefeti ise Rusya'nın teklifinin siyasi manevra olduğunu söyleyerek bunun yalnızca oyalama taktiği olduğunu ve Suriye'deki ölü sayısının daha fazla artmasından başka işe yaramayacağını açıkladı.

Açıklamada, "Uluslararası kanunlara aykırı her olaya gerçekçi tepki göstermek gerekir. Ne olursa olsun siyasi tavizler verilerek ya da suç aletleri teslim edilerek insanlığa karşı işlenen suçların örtbas edilmesi veya zaman aşımına uğraması söz konusu olamaz" denildi.

Öte yandan SMDK'nın 13 Eylül Cuma günü, İstanbul'da Suriye'ye yönelik muhtemel askeri müdahale ve son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplanacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?