Rusya'ya suçlama; Nusayri devleti için çalışıyor

İngiliz bakan Hammond, Rusya'nın Suriye'de küçük bir Nusayri devleti kurmaya çalıştığını savundu

Rusya'ya suçlama; Nusayri devleti için çalışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Rusya'nın Suriye'de IŞİD yerine muhalifleri hedef aldığını ve bununla ülkenin Cumhurbaşkanı Beşar Esad için küçük bir Nusayri devleti kurmaya çalışıyor olabileceğini iddia etti.

Hammond'ın Reuters haber ajansına yaptığı "Rusya'nın Suriye'de IŞİD'i değil muhalifleri bombalayarak iç savaşı körüklediği" yönündeki açıklamasının ardından İngiltere ve Rusya'nın Suriye'yle ilgili birbirlerine yönelik eleştirileri sürüyor.

Hammond'ın ilk açıklamaları ardından Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "bu açıklamaların ciddiye alınamayacağını" söylemişti. Peskov, "Bu tür suçlamaları yapmak mantıklı değil, doğru değil. Bu, Rusya'nın Suriye'deki çabalarının özüyle çelişiyor" ifadelerini kullanmış, ayrıca Hammond'ı, "tehlikeli dezenformasyon yaymakla" suçlamıştı.

İtalya'nın başkenti Roma'da gazetecilere konuşan Hammond ise bu eleştirileri reddetti ve "Rusya gerçekten bir barış sürecine bağlı mı? Yoksa barış sürecini, Suriye'nin kuzeybatısında bir mini Nusayri devleti kurulması amacıyla, Esad'a bir tür askeri zafer kazandırmaya çalışmak için bir kılıf olarak mı kullanıyor?" ifadelerini kullandı.

Hammond ayrıca "Rusya'nın Suriye'de sivil yerleşimleri ayrım yapmadan bombaladığını ve bunun uluslararası hukukun ihlali olduğunu" söyledi. Hammond, "Rusya'nın Esad'ı destekleyip muhaliflerini bombalayarak ılımlı Sünni muhalifleri IŞİD'in kollarına ittiğini" kaydetti.

Rusya Eylül ayında Suriye'de hava saldırılarına başlamıştı. Rusya saldırılarından başından bu yana IŞİD'i hedef aldığını iddia ediyor ancak hava saldırılarının daha çok muhalifleri hedef aldığı belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 12:13
banner53
YORUM EKLE

banner39