S. Arabistan ve Venezuela petrol bakanları buluştu

Petrol ihraç eden ülkeleri ziyaret eden Venezuela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino, Suudi Arabistan'da mevkidaşı Ali El Naimi ile bir araya geldi

S. Arabistan ve Venezuela petrol bakanları buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi, Venezuelalı mevkidaşı Eulogio Del Pino ile pazar günü Riyad'da bir araya geldi. Eulogio Del Pino'nun diğer petrol üreticileri ile yaptığı son müzakerelerin sonuçlarının görüşüldüğü toplantı sonrasu El Naimi e-posta yoluyla bir açıklama yaptı.

"Venezuela Petrol Bakanı mevkidaşım Eulogio Del Pino ile buluşmak ve görümekten çok mutlu oldum" diyen Naimi toplantı hakkında daha fazla ayrıntı vermeyerek, "Olumlu bir atmosferde gerçekleşen başarılı bir toplantıydı" ifadelerini kullandı. Suudi Bakan, fiyatları yükseltmek için üreticilerin ne gibi adımlar atması gerektiği konusunda ise bir açıklamada bulunmadı.

Del Pino, Suudi Arabistan'dan önce Rusya, İran, Katar ve Umman'a uğramıştı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Venezuela ve Suudi Arabistan, dünyadaki petrol üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılıyorlar. OPEC'in en büyük üreticisi Suudi Arabistan, 2014'te, topluluğn petrol fiyatlarını korumaktan ziyade, ABD'li kaya petrolü üreticileri gibi yüksek maliyetli rakiplerine karşı piyasa payını korumaya yönelik stratejiyi savunuyor.

2015 yılında yüzde 35 düşen gösterge Brent petrolü, 2016 başından bu yana yüzde 8,6 daha geriledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2016, 10:19
banner53
YORUM EKLE

banner39