banner39

banner35

S. Arabistan Yemen'de politika değiştiriyor

İran ile Suudi Arabistan arasında bir mücadele sahası olarak takdim edilen Yemen'de, Suudiler, Yemen İhvanı'na karşı politika değişikliği hazırlığına başladı. Suudi yetkililer, başından beri rezervli durdukları Yemen İhvanı olarak da bilinen Islah Partisi yetkilileri ile Riyad'da biraraya geldi

Ortadoğu 21.02.2015, 13:42 21.02.2015, 14:17
S. Arabistan Yemen'de politika değiştiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistanlı yetkililer, Islah Partisi (Müslüman Kardeşler) heyeti ile Riyad'da görüştü.
Diplomatik kaynaklara göre, Körfezli yetkilerinin, İran destekli Husilerin tehlikesine karşı, Yemen'deki muhalif güçleri siyasi ve maddi anlamda desteklemek amacıyla yoğun temaslarda bulunduğu belirtildi.

İran elinin Yemen'de güçlenmesinden endişe eden Suudi Arabistan, Husilerin Yemen Meclisi'ni  feshetmesinin ardından tek taraflı uygulamalar dayatması üzerine harekete geçti. Yemen'in başkenti Sana'daki tüm müttefiklerini kaybeden Riyad, Yemen'de en güçlü siyasi oluşum olarak kabul edilen Islah partisiyle irtibata geçmeye karar verdi.

Yemen'deki Müslüman Kardeşleri temsil eden Islah Partisi'nden bir heyetin, Riyad'ın daveti üzerine geçtiğimiz hafta, Suudi Arabistanlı yetkililerle görüştüğü belirtildi. Görüşmede, Husilerin yaptıkları darbeden sonra Yemen'de demokratik sürecin rayına girebilmesi için ne yapılması gerektiğinin ele alındığı kaydedildi.

Diğer taraftan, Suudi Arabistan'ın, Husiler'e karşı aşiretlerin silahlanması konusunda da destek olmayı planladığı iddia ediliyor. Yemen'in güneyinde dün, aşiret gruplarının birleşek Husiler'e karşı 'Halk Ordusu' isimli silahlı bir yapılanma kurduklarını duyurmuştu.

DEVRİM 2011 YILINDA UĞRAMIŞTI!

Arap Baharı'nın 2011 yılında uğradığı Yemen'de, Suudilerin son anda ağırlığını koymasıyla, sadece devlet başkanı Ali Abdullah Salih koltuğunu yardımcısına devretmiş, bunun haricinde önemli bir gelişme olmamıştı. Ama o günden bu yana gelinen nokta ise sürekli karışıklık olan ülkede, geçtiğimiz haftalarda, başkente hakim olan Husiler, Meclisi feshederek yönetimi ele geçirmişti.

Hicaz yarımadasının bu en kalabalık ülkesi on yıllardır ayrılmalar, birleşmeler, iç savaşlar gibi birçok sorunla boğuşuyor. Son dönemde buna ek olarak ordunun zayıflaması, güvenliğin sağlanamaması ve ekonominin kötüleşmesi gibi etkenler de Yemen'de genel bir memnuniyetsizliğe yol açtı.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?