banner39

S. Arabistan'da belediye meclisinde ilk kadın üye

1 milyon 350 bin erkeğe karşılık 130 bin kadının oy kullanmak için kayıt yaptırdığı Suudi Arabistan belediye seçimlerinde ilk kez bir kadın belediye meclis üyeliğine seçildi

Ortadoğu 13.12.2015, 10:12 13.12.2015, 12:04
S. Arabistan'da belediye meclisinde ilk kadın üye

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi. Seçim Komisyonu, Salma bint Hizab el-Oteibi'nin Mekke'ye bağlı Madrakah bölgesinde belediye meclisi üyesi olarak seçildiğini açıkladı.

Oteibi'nin yedi erkek ve iki kadına karşı yarıştığı öğrenildi. Kadınların ilk kez oy kullandığı ve aday olabildiği seçimlerde oy sayımı sürüyor.

BBC'nin haberine göre; seçimlerde 978 kadın, 5 bin 938 erkek aday oldu. Yetkililer, oy kullanmak için ise 130 bin kadının, 1 milyon 350 bin erkeğin kayıt yaptırdığını açıkladı. Uzmanlar seçimleri, kadınların otomobil kullanmasına izin verilmeyen tek ülke olan Suudi Arabistan'da bir dönüm noktası olarak değerlendiriyor.

Kadınlara seçme seçilme hakkı, bu yılın başında hayatını kaybeden Kral Abdullah bin Abdülaziz el- Suud'un giriştiği reformlar kapsamında verilmişti. Kral Abdullah, ülkenin en üst düzey danışma konseyi olan Şura Mecslisi'ne 30 kadın atamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?