banner39

S. Arabistan'da kadınlara araç kullanma izni

Suudi Arabistan'da kadınlara kısmi olarak araç kullanma izni veriliyor.. Kadınlar resmi tatil günü olan Cuma hariç haftanın 6 günü gündüz vakitlerinde araç kullanabilecek

Ortadoğu 04.08.2015, 10:14 04.08.2015, 17:31
S. Arabistan'da kadınlara araç kullanma izni

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kadınların araba kullanmasının yasak olduğu Suudi Arabistan’da yeni bir döneme girildi. Kadınların eylemleriyle harekete geçen yönetim, kadınlara günün belli saatlerinde araç kullanma izni verdi.

Kral’a danışmanlık yapan Suudi Arabistan Kraliyet Şura Meclisi, kadınların da araç kullanmasının önünü açan tavsiye niteliğinde bir karar aldı. Şura Meclisi’nden bir üyenin Associated Press’e yaptığı açıklamaya göre meclis belli gün ve saatlerde belli şartları yerine getiren kadınların araç kullanabilmesini öngören bir yasa çıkarılabileceğine dair karar aldı.

Karara göre 30 yaşın üstündeki kadınlar eşinin veya reşit olan oğlunun izni ile ve tesettüre uygun kıyafetler giyip makyaj yapmamak şartı ile araç kullanabilecek.

KADIN TRAFİK POLİSİ DE İSTİHDAM EDİLECEK

Kadınlar, Cumartesi-Perşembe günleri arasında 07.00 ila 20.00 saatleri arasında araç kullanabilecek.

Resmi tatil günü olan cuma günleri ise kadınlar araç kullanamayacak. Kararın yasalaşması halinde kadın trafik polisi istihdam edilecek ve kadınların karıştığı kazaları veya yaptıkları trafik ihlalleri ile bu memurlar ilgilenecek. 150 üyeli Şura Meclisi’nde 30 kadın üye de görev yapıyor.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?