banner39

S. Arabistan'da kadınlara araç kullanma yasağı kalkabilir

Suudi Arabistan Kraliyet Şura Meclisi, kadınların da araç kullanmasının önünü açan tavsiye niteliğinde bir karar aldı

Ortadoğu 08.11.2014, 09:59 08.11.2014, 10:10
S. Arabistan'da kadınlara araç kullanma yasağı kalkabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kraliyet Şura Meclisi, kadınların da araba sürebilmesinin önünü açan bir düzenleme yapılmasının tavsiye etti. Meclisin kararları tavsiye niteliğinde fakat ülke kralının genellikle kararları uyguladığı belirtiliyor.

Şura Meclisi'nden bir üyenin Associated Press'e yaptığı açıklamaya göre meclis belli gün ve saatlerde belli şartları yerine getiren kadınların araç kullanabilmesini öngören bir yasa çıkarılabileceğine dair karar aldı.

Karara göre 30 yaşın üstündeki kadınlar eşinin veya reşit olan oğlunun izni ile ve tesettüre uygun kıyafetler giyip makyaj yapmamak şartı ile araç kullanabilecek. Kadınlara ilk etapta Cumartesi - Perşembe günleri, 07.00 ila 20.00 saatleri arasında araç kullanma izni verilecek. Resmi tatil günü olan cuma günleri ise kadınlar araç kullanamayacak.

Kararın yasalaşması halinde kadın trafik polisi istihdam edilecek ve kadınların karıştığı kazaları veya yaptıkları trafik ihlalleri ile bu memurlar ilgilencek.

150 üyeli Şura Meclisi'nde 30 kadın üye de görev yapıyor.

Ülkede kadınların araç kullanma yasağına karşı sürekli eylemler yapılıyor. Bu çerçevede kadınlar yasağı delmek için eylemler yapıyor. Araç sürerken görülen kadınlar bir gün hapisle cezalandırılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?