banner39

Sadr protestoları durdurma kararı aldı

Şii lider Sadr, ülkedeki reformların gerçekleştirilmesine fırsat sunulması için destekçilerine 30 gün boyunca protestoları durdurma talimatı verdi

Ortadoğu 30.07.2016, 19:49 30.07.2016, 19:49
Sadr protestoları durdurma kararı aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'taki Şii lider Mukteda es-Sadr, ülkede reformların gerçekleştirilmesine fırsat sunulması için destekçilerine 30 gün süreyle protestoları durdurma talimatı verdiği belirtildi.

Sadr'ın ofisinden yapılan açıklamada, "Sadr, destekçilerine 30 gün boyunca eylemleri durdurma talimatı verdi. Bu karar eylemlerden vazgeçmek anlamı taşımıyor ve ülkenin iyi bir seviyeye ulaşması için reform taleplerine devam edilecektir." denildi.

Sadece kendi yanlılarına reform için devam eden gösterilere ara vermeleri talimatı veren Mukteda es-Sadr, ilerleyen zamanlarda gösterilerin tekrar başlayacağını da kaydetti.

Sadr'ın talimatına ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Irak Meclisi'ndeki Ahrar Listesi Üyesi Galip Zamili, "Böyle bir karar, reform isteyen siyasi grupları ortaya çıkarmaya yöneliktir." dedi.

"Bazı siyasi gruplar açıklamalarında reform planına destek verdiklerini vurguluyorlar" diyen Zamili, "Sadr, bu talimatı vesilesiyle kimlerin reforma ne kadar destek verdiği ve kararlarına bağlılıkları ortaya çıkaracaktır." şeklinde konuştu.

Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr yanlısı binlerce kişi, bir süredir Irak'ta reform talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyorlar.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü