banner15

Sadr'dan Irak hükümetine 72 saat süre

Şii lider Mukteda Sadr, Irak hükümetine teknotratlar hükümeti kurulması için 72 saat mühlet tanıdığını hükümet kurulmazsa yeniden protesto gösterilerine başlayacağını bildirdi

Sadr'dan Irak hükümetine 72 saat süre

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın etkili Şii lideri Mukteda Sadr, Başbakan Haydar el-Ibadi tarafından önerilen teknokratlar hükümetinin kabinede yapılacak oylamada başarısız olması halinde 72 saat içinde yolsuzlukları durdurmak için protestolarına yeniden başlayacağını açıkladı.

Sadr bugün yaptığı açıklamada, Ibadi ve Devlet Başkanı Fuad Masum ve Meclis Başkanı Salim el-Jabouri'ye seslendi. 

Şii din adamı Sadr'a bağlı Ahrar Grubu, İbadi hükümetinde Sanayi, Belediyeler, İskan ve İmar ile Su Kaynakları Bakanlıklarına sahipti. Ahrar grubunun 328 sandalyeli mecliste ise 34 sandalyesi bulunuyor.

Iraklı Başbakan İbadi, 16 bakandan oluşan teknokratlar hükümeti kabinesini 31 Mart'ta meclise sunmuştu. Meclisin, kabinede yer alan adayların öz geçmişini inceledikten sonra 10 gün içerisinde güven oylamasına sunacağı belirtilmişti. Söz konusu sürenin dolmasına rağmen meclis kabinedeki adayları güven oyuna sunamadı.

MECLİSTEKİ SİYASİ GRUPLAR

Irak meclisinde 328 milletvekili bulunuyor. Eski Başbakan Maliki'nin lideri olduğu Şii grupların yer aldığı Kanun Devleti Koalisyonu meclisin en çok üyeye sahip grubu konumunda. Kürdistan İttifakı 58, Sünnilerin en büyük grubu Güçler Birliği Koalisyonu 56, Sadr'a bağlı Ahrar Grubu ise 34 sandalyeye sahip. Hekim'e bağlı Muvatın Koalisyonunun 29, eski başbakanlardan İyad Allavi'ye bağlı Vataniyye Koalisyonunun 18 milletvekili bulunuyor.

İbadi hükümetinde Sünnilerin 4, Kürtlerin 3, Ahrar Grubunun 3, Muvatın Koalisyonunun 3 ve Vataniyye Koalisyonun da 1 Bakanlığı bulunuyordu. Kabinedeki diğer bakanlıklar Şii Ulusal Koalisyonundan kişiler tarafından yürütülüyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2016, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48