banner39

Sadr'dan 'Yeşil Bölge'nin önünde gösteri çağrısı

Sadr Hareketi lideri Sadr, Bağdatlıları Yeşil Bölge'nin önünde hükümet karşıtı gösteri yapmaya çağırdı

Ortadoğu 29.02.2016, 16:01 29.02.2016, 16:01
Sadr'dan 'Yeşil Bölge'nin önünde gösteri çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Bağdat'taki yandaşlarını hükümetin bulunduğu korunaklı "Yeşil Bölge"nin önünde gösteri yapmaya çağırdı.

Sadr'ın ofisinden yapılan açıklamada, Sadr, "Tahrir Meydanı'nda (geçtiğimiz Cuma gösterisi) birleşik ve ulusal duygunun yükseldiğini sezdikten sonra, vatanınıza karşı sevginize güvenimden hareketle Bağdat halkını başkentin tüm bölgelerinden Kırmızı Bölge'nin (burada yeşil bölgeyi kastediyorum) önünde toplanarak gösteri yapmaya davet ediyorum" dedi.

Açıklamada, "Bu sefer gösteri Tahrir Meydanında değil Yeşil Bölge'ye yakın yerde olacak" diyen Sadr, "Önümüzdeki Cuma günkü gösteriniz Yeşil Bölge'nin kapısında olsun. Bunun için uygun zamanı da gösterinin düzenlemesinden sorumlu komisyon belirleyecek" ifadelerini kullandı.

Bağdat dışındaki kentlerde yaşayanları da gösteriye çağıran Sadr, onların da bu kentlerdeki vilayet meclisi binaları önünde toplanmasını istedi. Sadr, "Bu haftaki 'kızgın' gösteriniz barışçıl olsun. Umarız sesinizi duymak istemeyen ve tehdit olarak algılayanlar duyacak. Halkın sesi hiçbir zaman tehdit değil hep hakkın sesi olmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

Sadr, düzenlenmesini istediği gösteriye her kesimin katılmasına önem verdiğini belirterek, Bağdat ve diğer kentlerdeki bu gösterilerin aynı zaman dilimi içerisinde olması gerektiğine işaret etti.

Sadr'ın çağrısı üzerine geçtiğimiz Cuma günü başkent Bağdat'taki Tahrir Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, ülkedeki reform çağrısı gerekçesiyle gösteri düzenlemişti. Gösteriye katılan Mukteda es-Sadr, hükümeti eleştirmiş ve yandaşlarından oluşan göstericileri bu hükümetin bulunduğu Yeşil Bölge'ye göndermekle tehdit etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?