banner39

banner35

Sadr'ın çağrısı cevap buldu: Bağdat yine ayakta

Irak'ta hükümet yolsuzluklarına dair başlatılan eylemlerde hafta sonu büyük halk ayaklanması çağrısı yapan Şii lider Sadr'ın çağrısına cevap dün gece başladı. Irak'ın birçok şehrinde protestocular gösteri düzenledi

Ortadoğu 08.06.2016, 10:09 08.06.2016, 11:26
Sadr'ın çağrısı cevap buldu: Bağdat yine ayakta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Şii lider Sadr'ın yeniden protesto çağrısı üzerine protestocular yolsuzluk davalarıyla bağlantılı olduğuna inanılan kişilerin yargılanması için dün gece yeniden Bağdat'ın Tahrir Meydanı'na geri döndü.

Bagdat, Basra, Amara, Kut ve Nasiriye şehirlerinde dün gece saatlerinde protesto gösterisi için insanlar toplanmaya başladı.

Irak Meclisi Hakikat ve Yolsuzluğu Araştırma Komisyonu Sözcüsü Adil Nuri, Salı günü erken saatlerde Başbakan Haydar el-Abadi (İbadi)'nin çok sayıda üst düzey yetkiliyi görevden aldığını açıkladı. Abadi, Irak istihbarat müdürü, Irak'ın ticaret bankası müdürü ve Irak medya ağının başındaki genel müdürünü görevden aldı.

Iraklı Şii Lider Mukteda Sadr hafta sonu büyük halk ayaklanması çağrısı yaparak, "Terörist IŞİD ve hükümetteki yolsuzluk yapan IŞİD'çilere karşı büyük halk ayaklanmasını bekliyoruz. Seçim halkındır ve bu halkın elbet bir gün ayaklanması gerekir." demişti.

İbadi, reformları kapsamında İran'a yakınlığı ve mezhepçi politikalarıyla bilinen eski Başbakan Nuri el-Maliki'yi Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevinden azletse de devlet kurumlarına yayılan yolsuzluklarla mücadelede geciktiği yönünde eleştirilere maruz kalıyor.

Irak Savunma Bakanlığı tarafından açılan tüm silah ve askeri teçhizat alım ihalelerinde 500 milyar dolarlık yolsuzluk yapıldığı ortaya çıkarılmıştı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?