banner15

Sadr'ın eylemi Irak siyasetini karıştırdı

Irak’ın etkili siyasetçilerinden Mukteda el-Sadr'ın, korumalarıyla birlikte oturma eylemi devam ederken yeni kabinenin yarın açıklanabileceği belirtiliyor

Sadr'ın eylemi Irak siyasetini karıştırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Başkenti Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölgede, Sadr yanlıları bir haftadan daha fazla bir süredir oturma eylemi gerçekleştiriyor. Hükümet yolsuzluklarına itiraz eden Iraklı protestocular, ülkede reform talebinde bulundu.

Mukteda el-Sadr, takipçilerinden, meclis, büyükelçilikler ve devlet dairelerini kapsayan yeşil bölgenin girişlerinde kalmalarını istedi. Sadr, daha önce Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’ye, eğer ikna edici bir reform paketi sunmazsa, protestoların şiddetleneceği uyarısında bulunmuştu.

Sadr, Başbakan Haydar el-İbadi'den meclisin tanıdığı süre içerisinde köklü bir reform gerçekleştirmesini isteyerek, halkı hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Sadr'ın temsilcilerinden Ali Simesim, başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge girişlerindeki eylemcilere Sadr'ın açıklamasını okuyarak, Sadr'ın İbadi'nin teknokratlar hükümeti kabinesini parlamento tarafından verilen süre içerisinde sunmasını istediğini belirtti.

Açıklamada Sadr'ın İbadi'ye yönelik şu ifadelerine yer verildi: 

"Resmi televizyondaki konuşmanda (İbadi) köklü reformlarının en azından birinci aşamasını açıklamanı bekliyorduk ancak mazlum halkı hayal kırıklığına uğrattın. Meclis sana bu konuda süre tanıdı. Eğer bu reformları açıklaman perşembe gününü geçerse mecliste senden güvenoyunu çekmeye kadar gideriz ve eli kolu bağlı seyirci kalmayacağız."

TEKNOKRATLAR HÜKÜMETİ GELİYOR

Irak Meclisi, İbadi'ye teknokratlar hükümeti kabinesini kurması için önümüzdeki perşembe gününe kadar süre vermişti.

İbadi, meclisten, teknokratlar hükümetine karşı tutumunu açıkça belirlemesini istemişti. İbadi, "Meclisin teknokratlar hükümetinin siyasi partilerin içinden veya dışından kurulması gerektiğiyle ilgili tutumunu açıkça belirlemesi gerekiyor. Meclis tarafından reddedilecek bir kabineyi sunmak akıllıca olmaz." açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan Sadr hareketinin kurulmasını istediği hükümette yer almayacağını açıkladığı belirtiliyor. Dün İyad Allavi başkanlığında "Ulusal Birlik" isimli 3 kişiden oluşan bir heyet, Sadr Hareketi'nin siyasi kanadıyla biraraya geldiği öne sürülüyor.

Görüşmeden sonra ise İbadi'ye bir mektup gönderildiği, yeni kabinenn yarın açıklanmasının beklendiği ifade ediliyor. Ayrıca dün Irak Planlama Bakanı Selman el-Cemili ve Tarım Bakanı Felah Hasan Zeydan istifa etmişti.

"SİSTANİ MÜDAHALE EDECEK"

Öte yandan Şii dini mercilerden Muhammed Taki el-Muderrisi de Kerbela'da yaptığı konuşmasında, "Irak'ta siyasi makam ve mevki sahibi olan siyasetçilerin dönemin adamı olması gerekiyor yoksa sonları zor ve derin olacak. Hükmünüzü sürdürdüğünüz devlet sizin değil halkın mülküdür. Dini merci Ali es-Sistani sizi izliyor ve IŞİD'in Irak topraklarını işgale başladığı dönemde olduğu gibi (cihat çağrısı) uygun zamanda müdahale edecek." diye konuştu.

Ayetullah el-Uzma Seyyid Ali el-Hüseyni el-Sistani halihazırda Irak'taki en önemli Şiî dini lider olup Necef kentindeki Havza'nın da kurucusudur.

ABD işgaline karşı savaşmış Mehdi Ordusu adlı milisleriyle tanınan ve İran’dan destek alan Sadr, Saddam döneminde öldürülen ünlü bir ayetullahın oğlu. Kendisine bağlı Ahrar bloğunun 34 milletvekili, 3 bakanı var. Ancak yolsuzluğa bulaşan bu siyasilerin kendisini temsil etmediğini söylüyor.

Bağdat'ın merkezindeki 10 kilometre karelik bir alanı kapsayan yeşil bölge, 2003'te ABD tarafından işgal edilmiş ve 2009'da Irak yönetimine devredilmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 15:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48