Saf değiştiren Suriyeli elçi aranıyor

Esad rejimini terkeden ilk diplomat olan Irak elçisinin Türkiye'ye geleceği iddia ediliyor, Irak dışişleri ise elçinin Katar'a gittiğini söylüyor

Saf değiştiren Suriyeli elçi aranıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de devam eden şiddet olaylarına tepki olarak görevinden ayrıldığını açıklayan Faris'in üçüncü bir ülkeye de sığınabileceği ancak ilk seçeneğin Türkiye olduğu iddia edildi.

Hürriyet'te Cengiz Özbek imzalı habere göre, Suriyeli muhaliflerin şemsiye örgütü Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) üyelerinden Halit Hoca, "Faris'in Erbil'de olduğu bilgisini aldık. İlk seçenek Türkiye. Ancak üçüncü bir ülke de olabilir" dedi.

Öte yandan, Irak makamları Faris'in Katar'a gittiğini açıkladı. Irak dışişleri bakanlığı Suriyeli elçinin Katar'a sığındığını bildirdi.

Suriye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden önce Lazkiye'de valilik ve istihbarat şefliği yapan Faris, Esad rejiminin önde gelen isimlerinden biriydi.

Faris'ten önce de Suriyeli diplomatlar Esad muhaliflerinin tarafına geçmişti. Bu kişiler arasında en aktif isim ise Suriye’nin Stockholm eski Büyükelçisi Muhammed Bessam İmadi'ydi. İmadi halen İstanbul merkezli SUK'un Dış İlişkiler Komitesi'nde görev yapıyor.

Ancak Faris görev başındayken saf değiştiren ilk Suriyeli diplomat olma özelliği taşıyor.

"GERİSİ GELECEKTİR"

SUK üyesi Mahmud Osman, önümüzdeki dönemde muhaliflerin saflarına katılan Suriyeli diplomatların sayısının artmasını beklediklerini söyledi.

Osman, "Olaylar başladıktan sonra Esad rejimi, üst düzey diplomatların Suriye'deki ailelerini rehin almaya başladı. Ailesini kurtaran ayrılıyor" diye konuştu.

Dün akşam saatlerinde El Cezire televizyonuna bağlanan Faris, "Irak'taki temsilcilik görevimden ve Suriye'deki iktidar partisi Baas'taki görevlerimden ayrılıyorum. Şu andan itibaren devrimin yanındayım" demişti.

Faris'in yayına bağlandığı stüdyonun nerede olduğu açıklanmamıştı.

SURİYE İSTİFA EDEN ELÇİYİ "GÖREVDEN ALDI"

Suriye Dışişleri Bakanlığı, muhaliflerin safına geçen Faris'in görevinden alındığını duyurdu.

Suriye Dışişleri''nden bugün yapılan açıklamada, Faris’in dünkü sözlerinin Suriye'nin çıkarlarını savunma göreviyle çeliştiği belirtilirken, eski Bağdat Büyükelçisi'nin Bakanlık'la ilişiğinin kesildiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39