Saldırıya uğrayan Pakistanlı gazeteci istihbaratı suçladı

Pakistan'da cumartesi saldırıya uğrayan gazeteci Hamid Mir, daha önce yaptığı konuşmalarda başına birşey gelirse sorumlunun Pakistan istihbaratı olacağını söylemişti, Mir'in bu konuşmalarının medyaya yansıması gözleri istihbarata çevirdi

Saldırıya uğrayan Pakistanlı gazeteci istihbaratı suçladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistanlı gazeteci Hamid Mir, Karaçi’de saldırıya uğradı. Cumartesi akşam saatlerinde, motosikletli dört saldırgan Mir’in arabasına yaklaşarak ateş açtı. Vücuduna 3 kurşun isabet eden Mir hastanede müşahede altında tutuluyor. Mir’in geçtiğimiz günlerde yakınlarına, eğer kendisine yönelik bir saldırı olursa bundan İstihbarat Teşkilatı ve Teşkilat Başkanı Emekli General Zahirul İslam’ın sorumlu olduğunu söylediği belirtildi.

 
Mir, 2012 yılında da İslamabad’da saldırıya uğramış ve Taliban, seküler görüşleri nedeniyle bu saldırıyı düzenlediklerini açıklamıştı. Dünkü saldırı ise hiçbir grup tarafından üstlenilmedi. Hamid Mir’in kardeşi Amir Mir yaptığı açıklamasında, kardeşinin özellikle Belücistan ve Pakistan eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref konusundaki görüşlerinin İstihbarat Teşkilatı’nı rahatsız ettiğini belirtti.
 
Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Hamid Mir’e gerçekleştirilen saldırı sonrası gelişmeleri değerlendirmek üzere yardımcılarını, Pazar günü, toplantıya çağırdı. Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin de saldırıyı kınadı. Geçtiğimiz ay Lahor’da gazeteci Reza Rumi de saldırıya uğramış ve sonrasında da medya mensuplarına yönelik saldırılar büyük tepki toplanmıştı.

ORDU KARŞI ADIM ATACAK


Cumartesi günü saldırıya uğrayan gazeteci Hamid Mir’in sorumlu olarak İstihbarat Teşkilatı’nı işaret etmesi ülkede tartışmalara neden oldu. Özellikle ülkenin en çok izlenen televizyon kanallarından birinde bu iddiaların sıklıkla dile getirilmesi orduyu harekete geçirdi. Ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada İstihbarat Teşkilatı’nın yıpratılmaya çalışıldığı belirtilirken bu konuda yasal çerçevede adım atılacağı ifade edildi.

Öte yandan Başbakan Navaz Şerif, Hamid Mir’e yapılan saldırının araştırılması için 3 kişilik bir soruşturma komisyonu kurulması kararı aldı. Ayrıca Hamid Mir’e saldıranların ortaya çıkarılması için bilgi sağlayanlara 10 milyon Pakistan rupisi ödül verileceği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 11:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35