banner39

banner35

Salih ABD'yi göz kırptı, muhalefeti eleştirdi

Yemen Devlet Başkanı Salih, muhalefeti "milyarder kabileler" ve "iktidar hırsı taşıyan askerler" olarak nitelendirirken; ABD ile de iktidarı boyunca iyi ilişkilerinin olduğunu dile getirdi

Ortadoğu 30.09.2011, 15:35 30.09.2011, 15:35
Salih ABD'yi göz kırptı, muhalefeti eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ülkesine döndükten sonra ilk demeci ABD gazetesi Washington Post'a verdi ve "milyarder kabileler" ile "iktidar hırsı taşıyan askerlerin" gençleri kullandığını ileri sürdü.

Haberde Salih'in yüzünde ve ellerindeki yaraların dışında sağlıklı olduğu ifade edilirken, Salih'in önemli konulara değindiği ve birçok konuda karalı olduğu ifade edildi.

Salih yaşanan siyasi krizin, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) planıyla aşılabileceğini belirterek, "KİK planı oldukça açık, imza atılır, çadırlar kaldırılır, gösteriler ve muhalif hareketlere olan destekler bitirilir ve planda belirtilen zaman dilimleri ile süreç işlenip seçimlere gidilir" dedi. 
    
"MİLYARDER KABİLELER VE İKTİDAR HIRSI TAŞIYAN ASKERLER" 
     
Salih, muhalefetin KİK planına yanaşmadığını ve hem yetkilerinin devredilmesinin istendiğini hem de seçimler yapılana kadar çadırların kaldırılmayacağını söylediklerini ifade etti

Salih, "Hükümet olarak plana muhalefetin istediği şekli ile asla imza atmayacağız, milyarder kabileler ve iktidar hırsı taşıyan askerler kurban durumuna düşen gençler üzerinde karar sahibi olmaya devam ettikçe bu kriz çözülemez" dedi.

Yetki devri ve seçim sürecine mevcut muhalif elementlerle girilmesinin iç savaşın habercisi olacağına değinen Salih, "Kabileler ve askerlerin başında olduğu bir ulusal geçiş konseyi, içinden çıkılamaz bir iç savaş ve yıllarca sürecek menfaat kavgası manasına gelir" dedi. 
    
"SUİKASTTE PARMAĞI OLANLAR SONUÇLARINA KATLANACAK"
     
3 Haziranda başkanlık sarayına yapılan bombalı saldırı ile alakalı yürütülen soruşturmanın sonuçlanmaya çok yakın olduğunu söyleyen Salih, bu saldırıda Ahmar ailesinin ve muhalif General Ali Muhsin?in parmağı olduğuna inandığını söyledi.

Salih, "Eğer soruşturmanın neticesi bunu doğrularsa her iki taraf da sonuçlarıyla yüzleşecekler" dedi.

Geçen hafta yaşanan kanlı çatışmalarda protestocuların nişancı ateşine hedef olması ve kullanılan orantısız güce nasıl bir açıklama getireceğinin sorulması üzerine Salih, "Bir kere bundan kesinlikle Ahmar ailesi ve Ali Muhsin sorumlu" cevabını verdi.

Nişancı ateşinin, hükümeti zor durumda bırakmak için düzenlendiğini iddia eden Salih, "Protestoculara uygulanan şiddet, güvenlik güçlerimize karşı halkı silahlanmaya zorlamaktan başka bir amaç taşımıyor" dedi.

Aşiretlerin bugün devrim heyecanı ile ayaklanan gençlerin söz hakkını elinden aldığını ve gençlerin milyarder ailelerin amaçlarına ulaşması yolunda kurban gittiğini ifade eden Salih, El Kaide yapılanmalarının yaşanan şiddeti tırmandırdığını söyledi.

Yaşanan çatışmalarda ölenlerin ağır bir bedel ödediğini söyleyen Salih, bunu tezgahlayan kişilerin bulunup adalete teslim edileceğini ekledi. 
    
"ABD-YEMEN İLİŞKİLERİ HEP İYİ OLMUŞTUR" 
     
Son sekiz aylık devrim sürecinden ve güney bölgelerinde taraftar toplamaya çalışan El Kaide örgütü ile mücadeleden iki ülke ilişkilerinin nasıl etkilendiği sorusuna da yanıt veren Salih, "33 yıllık iktidarım boyunca iki ülke ilişkilerinde gözle görülür bir anlaşmazlık olmadığı ortadadır" dedi.

Gerek cumhuriyetçilerle gerek demokratlarla ortak politika üretebilecek bir siyasi çizgide olduklarına değinen Salih, iki ülke ilişkilerinin El Kaide ile mücadeledeki kararlılık ve yardımlaşmayla da anlaşılabileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?