banner39

banner35

Salih barış planını görüşecek

Yemen'de bugün iktidar partisi ve Salih'in toplantı düzenlemesi planlanırken; muhalefet yarın yapılacak cuma gösterileri için ''geniş katılım'' çağrısında bulundu

Ortadoğu 08.09.2011, 12:10 08.09.2011, 12:10
Salih barış planını görüşecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de devam eden siyasi krizin çözümü için bugün iktidar partisi ve tedavisi Suudi Arabistan'da devam eden Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih toplantı düzenleyecek. Muhalefet ise yarın yapılacak cuma gösterileri için ''geniş katılım'' çağrısında bulundu.

Ocak ayında, 33 yıllık Salih iktidarının bitmesine yönelik başlayan halk ayaklanmaları bu süre içerisinde büyük bir ekonomik ve siyasi krizi beraberinde getirirken, çıkmaza giren barış planları ve Salih'e yapılan bombalı saldırı sonrası oluşan otorite boşluğu bir türlü aşılamıyor.

İktidarda bulunan Muteber Partisi, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) geçiş planlarının yeniden müzakere edilebileceği kararının alınmasından sonra bugün Salih ile Riyad'da bir araya gelecek.

Daha önce defalarca sekteye uğrayan KİK planlarına ise muhalefet artık güvenmiyor. Körfez ülkelerinin Salih'in elinde adeta bir ''oyuncağa'' çevrildiği görüşünde olan muhalifler, ülke genelinde düzenlenecek cuma gösterilerine hazırlanıyor.

Başkent Sana'da her cuma olduğu gibi yine 60. caddeyi kapatacak olan muhalifler, katılımın ''devasa'' olacağı beklentisini taşıyor.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?