banner39

banner35

Salih gitti, çatışmalar arttı

Yemen Devlet Başkanı Salih iktidarı devri anlaşmasını kabul etti; ancak ülkenin güneyinde ayrılıkçı hareket, kuzeyinde de Husilerin saldırıları başladı

Ortadoğu 01.12.2011, 12:08 01.12.2011, 15:31
Salih gitti, çatışmalar arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın iktidar devri anlaşmasını kabul etti; ancak ülkenin kuzey ve güneyinde çatışmalar dinmiyor

Yemen'in kuzeyinde Husîlerin Sünnîlere yönelik saldırıları devam ediyor. Geçmişte Salih'e karşı mücadele eden Husîler şimdilerde Sünnîlere yönelik saldırılar düzenliyor.

Pazar günü Sünnîlerin yoğunlukta yaşadığı köylere saldırı düzenleyen Husîler yaklaşık 20 kişinin ölümüne, 70 kişinin de yaralanmasına neden oldular.

Saldırıyı kınayan Sünnîler ise başkent Sana'a'da gösteri düzenledi. Gösteride Sünnîlere ait okullara saldırı düzenlenmesi kınandı.

YEDİ BİN SUNNÎ TEHLİKE ALTINDA

Sunnîler adına konuşma yapan Muhammed el Ammarî, Husîler tarafından saldırı düzenlenen Yemen'in kuzeyindeki Demmaj bölgesindeki yaklaşık yedi bin Sünnî'nin tehlike altında olduğunu dile getirdi. El Ammarî bu kişiler arasında kadın ve çocukların da olduğuna dikkat çekti.

Açıklamasında el Ammarî, hastaneler gibi insanî ihtiyaçların sağlandığı merkezlerin de Husîler tarafından bombalandığına dikkat çekerek; Husîleri Yemen'in kuzeyinde bir Şiî devleti kurmakla suçladı.

Yemen'in başkenti Sana'a'da Sünniler tarafından dün gerçekleştirilen gösteriden bir görüntü

GÜNEY'DE AYRILIK GÖSTERİLERİ

Yemen'in güneyinde ise faaliyetlerini yürüten Güney Yemen Ayrılıkçı Hareketi de gösteriler düzenlemeye başladı.1990'lardan buyana Yemen devletinden ayrılmak için mücadele eden Güney Yemen Ayrılıkçı Hareketi tarafından Aden kentinde düzenlenen gösteride ayrılık sloganları atıldı.

Yemen'in ikinci büyük kenti Taiz'de güvenlik güçleri ile silahlı aşiret üyeleri arasında çıkan çatışmada 8 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

 

Güney Yemen Ayrılıkçı Hareketi liderlerinden İbrahim el Hamdi

 

AŞİRETLER İLE HÜKÜMET GÜÇLERİ ARASINDA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Taiz'de muhalif aşiretler ile hükümete bağlı güçler arasında sık sık çıkan çatışmalarda çok sayıda sivil ölüyor.

Emniyet yetkililerinin yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerine taciz ateşi açan silahlı aşiret üyeleri ile girilen çatışmada ölenlerden beşinin sivil olduğu ifade edildi.

Yemen'de Salih ve muhalif partiler arasında geçen hafta imzalanan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) barış planından sonra Ocak ayından beri devam eden 10 aylık halk ayaklanmaları ve siyasi krizde ilk olumlu adım atılırken, KİK planının Salih, ailesi ve listelenen 500 kişilik devlet görevlisine yargı muafiyeti sağlaması muhalif bazı gruplarca protesto edilmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?