banner39

banner35

Salih iktidarı bırakacağını yeniden açıkladı

Daha önce defalarca benzer şekilde sözler veren Yemen Devlet Başkanı Salih, ABD Büyükelçisi'ni çağırarak, iktidarı bırakmak için bir anlaşma imzalayacağını açıkladı

Ortadoğu 26.10.2011, 14:38 26.10.2011, 14:55
Salih iktidarı bırakacağını yeniden açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, ABD Büyükelçisi'ni çağırarak, iktidarı bırakmak için bir anlaşma imzalayacağını açıkladı.

Daha önce defalarca benzer şekilde sözler veren Salih, ABD Büyükelçisi Gerald Feierstein ile dün bir araya geldi ve yeni bir ateşkes ilan ettiğini söyledi.

Salih ile Amerikan büyükelçisi arasındaki bu görüşme, Salih'in bir suikast girişimi sonrası tedavi gördüğü Suudi Arabistan'dan geçen ay ülkesine dönmesinden bu yana ABD'li bir yetkili ile ilk teması oldu.

Ancak Salih'in sözüne ve ateşkes ilanına rağmen, başkent Sana'da şiddetin tırmandığı ve muhalefet ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalarda 7 göstericinin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Yemen'de Salih'in iktidarı bırakmasını talep eden muhalefet, 9 aydır gösterilerine devam ediyor. Yemen'in ABD destekli Arap komşuları Salih'e görevi bırakması karşılığında kendisine dokunulmayacağını garanti eden bir teklif sunmuştu. Bu teklif, daha önce ABD'nin El Kaide'ye karşı müttefik olarak gördüğü Salih konusundaki tavır değişikliğinin işareti oldu.

Salih, defalarca bu teklife imza atacağını belirtmesine rağmen son anda vazgeçmişti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?