banner39

Salih Müslim Erbil'e gidiyor

PYD Başkanı Salih Müslüm ve Rojava'daki Kürt liderler yarın Erbil'de Mesut Barzani ile görüşecek

Ortadoğu 13.10.2014, 11:28 13.10.2014, 13:32
Salih Müslim Erbil'e gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da faaliyet gösteren siyasi partilerin temsilcileri, yarın Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’nin başkenti Erbil’de, bölge lideri Mesut Barzani ile toplantı yapacak.

Rudaw’da yer alan habere göre Suriye Kürt Ulusal Kongresi (ENKS) ve Rojava Halk Kongresi (EGRK), IŞİD tehdidini ele almak üzere Kürdistan Bölgesi Başkanı Barzani’yle biraraya gelecek. Toplantıda Rojava’da, özellikle de Kobani’de IŞİD’e karşı alınacak yeni önlemler, “Erbil Mutakabatı” ve ortak savunma gücü konuları görüşülecek.

Bu arada Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim de, toplantı için, bugün öğleden sonra Erbil’de olacak.

Daha önce, toplantının 13 Ekim’de (bugün) gerçekleşeceği açıklanmıştı.

Barzani başkanlığında Erbil’de 11 Temmuz 2012’de bir araya gelen PYD ve 15 Kürt partisi, “Erbil Mutabakatı”nı imzalamıştı. Bu toplantıda Suriye Kürt Ulusal Konseyi oluşturulmuştu. Konsey, 24 Temmuz’da tüm örgüt temsilcilerinin içinde yer aldığı “Kürt Yüksek Konseyi”ni kurdu ve bölgeyi bu konseyin yönetmesi kararı alındı. Ancak PYD sonradan bu mutabakatı bozarak tek başına hareket etmeye başladı.

Yeniden başlayan görüşmelerde PYD, ihlâl ettiği anlaşmaya bağlılık bildirdi. Ayrıca Kürt Yüksek Konseyi’nin Cenevre’deki görüşmelerde Kürtleri temsil etmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?