banner39

Salih Müslim: Peşmergenin gelişi Kürt dayanışmasıdır

Daha önce Peşmergenin Kobani'ye karşı çıkan Salih Müslim, şimdi de bunu 'Kürt dayanışması olarak nitelendirdi

Ortadoğu 27.10.2014, 14:40 27.10.2014, 14:40
Salih Müslim: Peşmergenin gelişi Kürt dayanışmasıdır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kuzey Irak Kürt Bölgesi Peşmerge Güçleri’nin geçişiyle ilgili, "Peşmerge 2-3 gündür hazır, fakat neden geçmediler bilmiyoruz" dedi.

CNN TÜRK'e konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Peşmerge Güçleri’nin Kobani’ye geçip geçişine ilişkin açıklamalarda bulundu. Müslim," Peşmerge 2-3 gündür hazır fakat neden geçmediler bilmiyoruz" ifadesini kullandı.

PYD’nin Kobani’de peşmergeleri istemediğine yönelik haberlere Müslim, "Peşmergelerin geçmeleri yönünde anlaştık. Peşmerge Kobani'ye hakim olmaya falan gelmiyor. Kobani’de bize yardım etmek için geliyorlar. Peşmergelerin Kobani’ye hakim olma gibi bir niyetleri yok. Tek derdimiz Kürt dayanışması" şeklinde konuştu.

Salih Müslim, peşmerge sayısıyla ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına, "Her şey Erdoğan'ın elinde değil. Neden bu kadar her şeye karışıyor. Her şey onun elinde mi olacak" diyerek sert tepki gösterdi.

Müslim, "Siz kaç peşmergenin gelmesini istiyorsunuz" şeklindeki bir soruya, "YPG ile peşmerge komutanlığı kendi aralarında anlaşıyorlar. Buna YPG ile Peşmerge Güçleri karar verecek. Sayının 150 ile 200 arasında olacağı söyleniyor" cevabını verdi.

PYD, daha önce peşmergenin gelişine karşı çıkmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?