Salih Müslim: Türkiye Nusra'ya yardımı kesti

PYD Başkanı Salih Müslim, eskisi gibi silahlı grupların Türkiye üzerinden gelerek kendilerine saldırmadığını, Ankara'nın Nusra'ya yardımı kestiğini söyledi

Salih Müslim: Türkiye Nusra'ya yardımı kesti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de faaliyet gösteren Kürt hareketi PYD'nin başkanı Salih Müslim, Türkiye'nin Suriye'deki diğer gruplara desteğini çektiğini ve bunda uluslararası baskının önemli payı olduğunu savundu.

Taraf gazetesinden Amberin Zaman'a konuşan Salih Müslim, "Türkiye son süreçte El Kaide'ye bağlı El Nusra ve IŞİD'e yardımı kesti. Öyle görünüyor. Eskisi gibi silahlı gruplar Türkiye üzerinden girip bizlere saldırmıyor. Bu çok sevindirici bir haber. Umarız Türkiye'nin bu tutumu sürer. Biz her zaman dedik ve demeye devam ediyoruz. Biz Türkiye ile dostluk ilişkileri kurmak istiyoruz. Bağımsızlık veya federal bir yapı peşinde değiliz" dedi.

PYD'nin silahlı kanadı olarak bilinen YPG son bir kaç haftadır El Kaideye bağlı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Nusra'ya karşı son derece kritik galibiyetler elde etti. YPG'nin Rojava'da kontrolünü ele geçirdiği Til Koçer ve Til Halef'in kritik önemde olduğu biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 14:18
banner53
YORUM EKLE

banner39