banner15

Salih Müslim: Türkiye telefonlarıma çıkmıyor

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye'nin kendisine Ankara'da "destek sözü" verip tutmadığını söyledi. Müslim, "Türkiye'deki yetkililer telefonlarıma cevap vermiyor" dedi

Salih Müslim: Türkiye telefonlarıma çıkmıyor

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, hâlâ Kobani'den kaçmaya çalışan siviller olduğunu bildirdi. Müslim, ABD'nin hava operasyonlarının yardımcı olduğunu, fakat yeterli olmadığını belirtti.

Kobani'de bulunan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah akşam yaşanan çatışmalarda "15 Kobanili sivilin hayatını kaybettiğini" belirtti.

IŞİD'in Kaniya Kurda ve Botan mahallelerine girdiğini kaydeden PYD Eş Başkanı Abdullah, mahalledeki sivilleri YPG kontrolündeki bölgelere taşıdıklarını söyledi.

Abdullah, rakam vermemekle birlikte hala çok sayıda sivilin Kobani'de bulunduğunu ifade etti.

IŞİD'in ağır silahları yok edilmezse, katliam tehlikesi devam edeceğini söyleyen PYD Eş Başkanı "IŞİD, ele geçirdiği köylere Arapları yerleştiriyor ve cephelerde bize karşı Arapları zorla savaştırıyor" dedi.

SINIRDA BİBER GAZLI MÜDAHALE: 3 YARALI

Suriye’nin Kobani kentine destek olmak için Suruç’un Büyük Kendirli köyünde bekleyenlere asker biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Bazı kişiler askerin müdahalesine taşlarla karşılık verdi ve çevre köylere kaçtı.

Müdahale sonucunda üç kişinin yaralanarak, Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığı öğrenildi.

'IŞİD GÜNEY CEPHESİNDE İLERLİYOR'

Kobani'de kent merkezine inen IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarıyla sokak savaşının devam ettiği haberleri geliyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, örgütün güney cephesinde çok sayıda binayı ele geçirerek ilerlediğini belirtiyor.

ABD VE KOLLANDA IŞİD'İ VURDU

Öte yandan, Amerikan uçaklarının IŞİD mevzilerine yönelik bombardımanının da devam ettiği haberleri geliyor.

Olay yerinde bulunan görgü tanıkları, koalisyon bombardımanı olduğunu düşündükleri birkaç patlama sesi duyduklarını ve Kobani'den dumanların yükseldiğini söylüyor.

Hollanda Savunma Bakanlığı da, savaş uçaklarının salı günü sabah saatlerinde IŞİD'e ait zırhlı araçlara hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

Bakanlık, açıklamada, ''Saldırıda araçlar imha edilirken, muhtemelen bazı savaşçılar da öldü'' dedi.

3 MAHALLE IŞİD'E GEÇTİ

Pazartesi günü kentin doğusunda bir tepeye ve bir de bina çatısına IŞİD bayraklarının dikildiğinin görüntülenmesinin ardından, yaklaşık 2 bin Kobanili sivil Türkiye'ye sığındı.

IŞİD, doğu cephesinde Miştenur tepesinin ele geçirilmesinin ardından, üç mahalleyi kontrol altına aldı.

Çatışmaların düne kıyasla daha sakin olduğu bildirildi.

Kobani'deki Kürt kaynakları, YPG'den 11 kişinin öldüğü, yaklaşık 40 savaşçının ise yaralandığı belirtti.

TÜRKİYE'NİN MÜDAHALE ŞARTLARI

Suruç'tan bildiren BBC muhabiri Paul Adamise, son durumu şöyle değerlendirdi:

"Bir bölgesel güç olan ve önemli bir askeri yapılanması bulunan Türkiye, Kobani'ye askeri bir müdahale konusunda oldukça çekingen görünüyor. Oysa Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani'nin düşmemesi için ellerinden geleni yapacakları sözünü vermişti.

Türkiye öncelikle ABD ile bazı koşullarda anlaşmak istiyor. Bu koşullar, "uçuşa yasak bölge ilan edilmesi", "Suriye'de tampon bölge oluşturulması" ve en önemlisi, "Suriye Başkanı Esad'ın devrilmesi konusunda anlaşılması".

Türkiye, Esad'ın devrilmesini ilkesel bir koşul olarak koruyor.

Ancak Ankara ile Washington, bu konuda uzlaşamamış görünüyor.

Ayrıca geçmişte Türkiye ile PKK arasındaki silahlı çatışma da, Türkiye'nin müdahaledeki isteksizliğini açıklayan nedenlerden biri olarak görülüyor."

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48