banner39

Salih, ülkesi Yemen'e döndü

Yemen Devlet Başkanı Salih tedavi gördüğü Suudi Arabistan'dan ülkesine geri döndü

Ortadoğu 23.09.2011, 09:04 23.09.2011, 09:29
Salih, ülkesi Yemen'e döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih 3 aydan beri tedavi gördüğü Suudi Arabistan'dan ülkesine bugün geri döndü.

Yemen devlet televizyonu Haziran ayında yapılan bir suikast girişimi sonucu yaralandıktan sonra Suudi Arabistan'da tedavi edilen Salih'in iyileşerek ülkesine döndüğünü duyurdu.

Yemen Televizyonunun günlük yayın akışını keserek verdiği haberde, ''Ali Abdullah Salih, Yemen Cumhuriyeti Devlet Başkanı, tedavi amacıyla gittiği 3 aydan uzun süren Riyad gezisinin ardından ülkesine döndü'' ifadelerini kullandı.

SANA'A'DA KUTLAMALAR YAPILIYOR

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in, 3 aydan beri tedavi gördüğü Suudi Arabistan'dan ülkesine dönüşü başkent Sana'da kutlanıyor.

Yemen devlet televizyonunun, haziran ayında yapılan suikast girişimi sonucu yaralandıktan sonra Suudi Arabistan'da tedavi edilen Salih'in iyileşerek ülkesine döndüğünü duyurması, taraftarları arasında büyük bir sevince neden olurken, güvenlik güçleri ile muhalifler arasında devam eden çatışmalarla kutlama sesleri birbirine karışıyor.

Sabahın erken saatlerinde kentin değişik yerlerinden gelen patlama sesleri bir anda şiddetini arttırırken, yapılan silahlı kutlamalar korku yaratıyor.

İç savaş tehlikesi ile karşı karşıya olan Yemen'in, Salih'in dönüşü ile nasıl bir sürece gireceği ise merak konusu.

Özellikle 3 Haziran'da yapılan saldırıda hayatını kaybeden Şura Meclisi Başkanının fotoğraflarının başkentin tüm caddelerine asılması ve üzerine ''adalet yerini bulacak, intikamı alınacak'' yazılması, Salih'in dönüşü hakkında ipuçları veriyor. 
     
MUHALİFLER CUMA GÖSTERİLERİNE HAZIRLANIYOR
     
Bu arada her cuma düzenlenen ve geniş katılımlara sahne olan cuma gösterileri bugün de yapılacak. Sana'nın en işlek caddesini trafiğe kapatan muhalifler, yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 100'e yakın kişi için ''vefa cumasına'' hazırlanıyor.

Hafta boyunca ''katılım'' çağrısı yapan muhalif gruplar, çatışmalarda hayatını kaybedenler için çarşamba günü yapılan cenaze töreninde olduğu gibi geniş bir katılıma hazırlanıyor.

Salih'in dönüşü sonrasındaki ilk cuma, ülkede kaos ve şiddet olaylarının tırmanmasından endişe ediliyor.

 Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?