Şam'da insani durum kötüleşiyor

Suriye'de Esad yönetiminin ele geçirdiği başkent Şam'ın güneyindeki bazı bölgelerde, insani durumun kötüleştiği belirtildi

Şam'da insani durum kötüleşiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de rejim birliklerinin Şam'ın güneyindeki bazı semtleri tamamen ele geçirdiği, bölgedeki insani durumun ise çok kötü olduğu bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, ordunun başkentin güney bölgelerinde yer alan Büyük ve Küçük Es-Sibeyne ile bazı semtleri tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Bir ordu komutanının açıklamalarına yer verilen haberde, söz konusu semtlerin alınmasının, Doğu ve Batı Guta'daki muhaliflerin tamamen ortadan kaldırılması ve Haceru'l Esved bölgesine giden yolun güvenliğinin sağlanmasına zemin hazırladığı ifade edildi.

Bölgedeki operasyonun 9 gün devam ettiği ve bazı muhaliflerin Es-Sibeyha'dan Haceru'l Esved'e kaçtığı kaydedildi.

Suriye'deki özel haber ajansı SMART da rejim birliklerinin, yoğun bombardıman ve ağır silahlar kullandığı 9 gün süren çatışmaların ardından Büyük ve Küçük Es-Sibeyne'yi ele geçirdiğini bildirdi.

"İNSANİ DURUM ÇOK KÖTÜ"

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Güney Cephesi Komutanlığı sözcüsü Matar İsmail, "Şam'ın güney bölgelerinde insani durum çok kötü. İnsanlar artık ölümü ensesinde hissediyor. Yemeyi, içmeyi düşünen yok, en önemli şey, cephe ve savaş" ifadelerini kullandı.

İsmail, muhaliflerin kontrolündeki Haceru'l Esved'in daha önce güvenli bir iç bölge olduğunu ancak, son gelişmelerin ardından rejim birlikleriyle doğrudan temasa geçilen bir yer haline geldiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 09:42
banner53
YORUM EKLE

banner39