Şam'da isyanın en şiddetli çatışması!

Şam'dan çatışma haberleri geliyor. Aktivistlere göre, 16 aylık isyan boyunca kent dün en şiddetli çatışmalardan birine sahne oldu

Şam'da isyanın en şiddetli çatışması!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’deki olayları bir iç savaş olarak değerlendiren Uluslararası Kızılhaç Örgütü, silahlı çatışmaların bu ülkenin diğer bölgelerine de yayıldığı uyarısı yaptı.

Suriye'nin Hama kentinde yaşananlarla ilgili tartışmalar sürerken, başkent Şam'dan da çatışma haberleri geliyor. Aktivistlere göre, 16 aylık isyan boyunca kent dün en şiddetli çatışmalardan birine sahne oldu.

Esad’a bağlı ordu birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında başkent Şam’ın Midan, Tadamoon, Abade ve daha birçok semtinde şiddetli çatışmalar yaşandığı bildirildi. Çatışmalar 16 aydır Hama, Humus ve İdlib gibi muhaliflerin yoğun olduğu yerlerde yoğunlaşmıştı.

İddialara göre, çatışmalarda, tanklar ve havan topları kullanıldı. Bazı bölgelerde halkın yaşadıkları yerden kaçtığı belirtildi.

Havalimanına giden yolun kapalı olduğu, civar semtlerin tank ve zırhlı araçlarla kuşatıldığı aktarıldı.

Bu arada Türkiye- Suriye sınırındaki Karkamış sınır kapısına 3 km mesafede de çatışma çıktı.

Çatışma sesleri, Gaziantep'in sınır köylerinden de duyuldu.

Çatışma bölgesinden 50 kişilik bir grup daha Türkiye'ye geçiş yaptı.

İran'dan Tahran'da toplantı çağrısı

Suriye'de yaşanan şiddetle birlikte uluslararası çabalar da tüm hızıyla sürüyor.

Suriye rejiminin destekçilerinden İran dün Suriye hükümetini ve muhalifleri bir araya getiren görüşmelere ev sahipliği yapma isteğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Temsilcisi Annan ise bugün Suriye rejiminin diğer destekçilerinden Rusya'da olacak.

Annan'ın Dışişleri Bakanı Lavrov ve Devlet Başkanı Putin'le görüşmesi bekleniyor.

Bu arada, ülkedeki Birleşmiş Milletler gözlemcileri, Şam yönetiminin katliam yapıldığını kabul etmediği Hama’nın Tireymse köyünü ziyaret etti. Gözlemciler, önceki gün ‘Suriye ordusunun ağır silahlarla operasyonu sonucu’ 200’den fazla kişinin içlerinde can verdiği binaları gezdi. Tireymse köyü sakinlerinin acısı hala tazeydi: ‘Üç erkek kardeşimi öldürdüler. Bir tanesi ordudan ayrılmıştı, diğer ikisi ise sivildi. Onları infaz ettiler, öldürdüler. Onların canına kıydılar, cesetlerini de yanlarında götürdüler.’

BM gözlemcileri, Tireymse’de helikopterler, tank ve ağır silahların kullanıldığını açıklarken, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun dün ülke genelinde düzenlediği operasyonlar neticesinde 90 kadar kişinin daha öldüğünü duyurdu.

"Savaş suçlusu" Esad

Öte yandan, Kızılhaç'ın Suriye'de iç savaş olduğunu ilan etmesinin  Beşar Esad'ın savaş suçlarından yargılanmasının önünü açabileceği kaydediliyor.

Görevi çatışmaları izlemek ve tarafların yükümlülüklerini açıklamak olan Kızılhaç’ın ülkede bir iç savaş olduğunu ilan etmesi, bundan sonra tarafların uluslararası savaş hukuku kurallarına göre değerlendirileceği anlamına geliyor. Yani bundan sonra sivillere yönelik herhangi bir saldırı iddiasının ardından Beşar Esad hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde dava açılabilecek ve Esad savaş suçlusu ilan edilebilecek.

Ayrıca devam eden çatışmaların iç savaş olarak nitelenmesi, çatışan tüm taraflara amaçlarına ulaşmak üzere gerekli kuvveti kullanma hakkı tanıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39