banner39

Şam'da öldürülen Lübnanlılar defnedildi

Suriye'nin başkenti Şam'da bindikleri otobüse düzenlenen bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden altı Lübnanlı ülkelerinde defnedildi

Ortadoğu 02.02.2015, 17:40 02.02.2015, 18:02
Şam'da öldürülen Lübnanlılar defnedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'da dün İranlı ve Lübnanlı ziyaretçileri taşıdığı söylenen bir otobüsün infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden altı Lübnanlı bugün ülkelerinde defnedildi. Saldırıda hayatlarını kaybeden Lübnanlıların cenaze törenlerine büyük kalabalıklar katıldı. Hizbullah bayraklarına sarıldığı gözlenen cenazelere katılan büyük bir kalabalık, bunun 'intikamının' alınacağı yolunda sloganlar attı.

Suriye'nin başkenti Şam'da İranlı ve Lübnanlı yolcuların bulunduğunun belirtildiği bir otobüse önceden yerleştirilmiş olan beş kilogram bomba patlatılmıştı. Patlama sonucunda dokuz Lübnanlı hayatını kaybederken, saldırıyı da El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi üstlenmişti.

Hizbullah, saldırıda hayatını kaybedenlerin Suriye'deki mukaddes mekanları ziyaret etmek için ülkeye giden hacılar olduklarını ileri süren bir açıklama yaptı. Saldırıda hayatını kaybedenlerden Çadi Humani'nin babası Lübnan'ın The Daily Star sitesine yaptığı açıklamada, "Teröristler bizim sessiz kalacağımızı sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bizim kazanacağımız günler var, onların kazandıkları günler var ancak onların günleri sayılı." ifadelerini kullandı. 

Hizbullah'ın iki yıl önce Suriye'deki iç savaşa dahil olmasının ardından, Suriye'deki muhaliflerle Hizbullah grupları arasında şiddetli çatışmalar ve karşılıklı saldırılar gerçekleşiyor. Dün gerçekleşen saldırının hedefinin ne olduğu ise kesin olarak bilinmiyor. Ancak yine Hizbullah'a yönelik bir saldırı olabileceği iddia ediliyor. 

Saldırının meydana geliş şeklinde de bazı görüş ayrılıkları bulunuyor. Saldırıyı üstlenen El Nusra Cephesi, mensupları olan Ebu el Ezz el Ensari'nin kendisini otobüsün içerisinde patlattığını açıklarken, Suriye medyası ve otobüs turunu düzenleyenler saldırının otobüse önceden yerleştirilen beş kilogram bombanın patlatılmasıyla meydana geldiğini açıkladı. 

banner53
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?