Şam'da şiddetli patlamalar: Onlarca ölü

Suriye'nin başkenti Şam'da art arda patlamalar oldu, devlet televizyonu 53 kişinin öldüğünü duyurdu, 200'den fazla kişi ise yaralı...

Şam'da şiddetli patlamalar: Onlarca ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'da şiddetli bir patlama meydana geldi. Görgü şahitleri, patlama bölgesine çok sayıda itfaiye aracı ile ambulansın geldiğini ve güvenlik güçlerinin çevreye ateş açtığını, bölgede art arda birkaç patlamanın daha meydana geldiğini dile getirdi.

Suriye devlet televizyonu, Bağdat Caddesi ile Savra Caddesi arasında meydana gelen şiddetli patlama Mazraa'daki istihbarat binası ve Rus elçiliğinin hasar gördüğü, camlarının kırıldığı bildirildi.

Şam Valisi Bişr Sabbani, Reuters'e verdiği demeçte saldırının bomba yüklü bir araçla düzenlendiğini söyledi. Sabban, saldırıda 1,5 ton patlayıcı kullanıldığını açıkladı.

Suriye Devlet Televizyonu muhabiri ise, çok sayıda cesedin yanı sıra yedi torba ceset parçası toplandığını iddia etti.

Reuters'te yer alan habere göre 35 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı ise 200'ün üzerinde...

DEVLET TELEVİZYONU: 53 KİŞİ ÖLDÜ

Suriye devlet televizyonu, kentin Mezra'a bölgesindeki Abdullah Bin Zübeyir Okulu ile Haresta ve Duma minibüs durakları yakınında bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu, aralarında çocukların da bulunduğu 53 kişinin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu.

Saldırıda iki binanın tamamen yıkıldığını belirten televizyon kanalı, bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye aracının sevk edildiğini kaydederek, patlama bölgesinde 17 aracın içindekilerle beraber yandığını ve 40 araçta da hasarın oluştuğunu aktardı.

Patlamada büyük maddi hasarın meydana geldiğini vurgulayan Suriye devlet televizyonu, patlamayı "terör" gruplarının gerçekleştiğini belirtti.

Suriyeli muhalifler ise, Rusya Büyükelçiliği'nin de bulunduğu bölgede ölenlerin çoğunluğunun sivil olduğunu belirtti. Saldırıda Mazraa mahallesindeki bir kontrol noktasının hedef alındığı belirtiliyor.

Bölgedeki görgü tanıkları, Mezra'a bölgesindeki ilk patlamanın ardından daha sonra 3 patlamanın daha meydana geldiğini ve bölgedeki tüm yolların trafiğe kapatıldığını dile getirdi.

Patlama bölgesine yakın yerler arasında Rusya Büyükçeliği ve Hayat Hastahanesi ile Baas Partisi şubesi bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 16:17
banner53
YORUM EKLE

banner39