Şam'da Suriye ordusuna ağır zayiat

Suriyeli muhalif gruplar Şam'da Esad güçlerine düzenledikleri saldırıda 15 askeri öldürdüler.

Ortadoğu 04.07.2015, 12:42 04.07.2015, 16:11
Şam'da Suriye ordusuna ağır zayiat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Muhaliflerin Suriye'nin başkenti Şam'ın Zabadani ilçesinde ordu güçlerinden 15 kişiyi öldürdüğü, hayatını kaybedenler arasında Hizbullah milislerinin de bulunduğu bildirildi.

"Burkan es-Sair" Operasyon Merkezinden yapılan açıklamada, muhaliflerin şiddetli çatışmaların ardından başkentin Zabadani ilçesinde bulunan Şelan kontrol noktası ve çevresindeki binaların denetimini ele geçirdiği belirtildi.

Çatışmalarda 15 asker ile 3 muhalifin öldüğü ifade edilen açıklamada, "Muhalifler, Şelan kontrol noktasında bir tankla çok sayıda askerî araç ve mühimmat ele geçirdi" denildi.

Ayrıca, Esad güçlerinin ilçeye karadan ve havadan yoğun şekilde saldırı düzenlediği kaydedildi.

MUHALİFLER HALEP'TE BİRLEŞTİ

Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, aralarında Türkmenlerin de bulunan muhaliflerin Halep'i, Şam yönetiminin elinden tamamen almak üzere harekete geçtiğini açıkladı.

Bu kapsamda muhaliflerin Halep'te operasyon başlattığını hatırlatan Cevizci, "Halep'teki güçlü muhalif gruplar, 'Ensarül Şeriya' adı altında ortak operasyon merkezi kurdu. Esad'a karşı güçlerini birleştiren 12 muhalif grup, Halep'in kontrolünün Özgür Suriye Ordusu'na geçmesi için bir araya geldi" dedi. Cevizci, merkezin, Halep'i kurtarmayı ve daha sonra da yönetmeyi amaçladığını dile getirdi.

Muhalifler arasında sağlanacak birliğin Suriye'nin istikrarı açısından çok önemli olduğuna işaret eden Cevizci, şöyle konuştu:

"Bu operasyon merkezinde Türkmenlerden oluşan Sultan Murat Tugayı da bulunmaktadır. Bunun dışında El Nusra, Ahraru Şam, Ensarul Din Cephesi, İslam Mücahitleri Hareketi, Fecri Hilafet, Tevhit ve Cihat Tugayı, Cündullah, Miyad Tugayı, Sahabe Tugayı, Enseral Hilafe ve Ebül Ammara Birlikleri yer alıyor."

Cevizci, muhalif grupların birleşmelerinin ardından dün Esad güçlerini kentten tamamen temizlemek üzere başlatılan operasyonun ise sürdüğünü söyledi.

Halep'te Şam yönetimine ait topçu okulunun ele geçirilmesine yönelik ciddi bir saldırı başlatıldığını anlatan Cevizci, "Şu anda operasyon bu bölgede yoğunlaşmış durumda. İnşaallah Halep'ten güzel haberler alacağız" diye konuştu.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?