banner39

Şam'da toplu mezar

Başlarından vurularak öldürülen sivillerden 35’inin, tanklar eşliğinde gelen Suriye ordusu askerlerinin bölgeden ayrıldıktan sonra toplu bir mezarda bulunduğu bildirildi

Ortadoğu 02.08.2012, 10:13 02.08.2012, 10:18
Şam'da toplu mezar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye ordusunun dün akşam başkent Şam’ın banliyölerinde rejim muhaliflerine yönelik düzenlediği operasyon sonucu çoğu sivil en az 50 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Muhalif kaynaklar, başlarından vurularak öldürülen sivillerden 35’inin, tanklar eşliğinde gelen Suriye ordusu askerlerinin bölgeden ayrıldıktan sonra toplu bir mezarda bulunduğunu duyurdu.

Öte yandan rejim muhalifi Özgür Suriye Ordusu mensupları ile Esad’a bağlı birlikler arasında ülkenin en büyük kenti Halep’te 12 gündür devam eden çatışmalar giderek şiddetleniyor. Kentin birçok bölgesinde kontrolü ele geçirdiğini belirten muhalifler, Suriye ordusuna ağır kayıplar verdirdiklerini öne sürüyor. Şam yönetimi ise bunun aksini iddia ediyor. Suriye devlet televizyonu Halep’te birçok mahallenin isyancılardan temizlendiği yönünde haberlere yer veriyor. euronews, yönetimin Halep kentinde enerji ve iletişim hatlarını kestiğini, Selahaddin bölgesinde şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını aktarıyor.

Öte yandan Reuters haber ajansı, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın Suriyeli muhaliflere yardıma onay veren gizli bir planı imzaladığı haberini geçti. Hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, söz konusu plana ilişkin detaylar yer almadı.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?