banner39

Şam'dan Arap girişimine red

Suriye dışişleri sözcüsü Cihad Makdisi, ülkesinin, ne olursa olsun Arap zirvesinden çıkan hiçbir girişimi kabul etmeyeceğini söyledi

Ortadoğu 29.03.2012, 09:42 29.03.2012, 09:42
Şam'dan Arap girişimine red

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye hükümeti, Bağdat’taki Arap zirvesinden kendisiyle ilgili çıkacak tüm kararları reddedeceğini açıkladı. Kofi ananın çözüm planını kabul eden Şam yönetiminin Bağdat zirvesiyle ilgili bu atılımı üzerine, Washington Suriye’nin verdiği sözü yerine getirme konusunda şüpheye düştüklerini ifade etti.

Suriye dışişleri sözcüsü Cihad Makdisi, ülkesinin, ne olursa olsun Arap zirvesinden çıkan hiçbir girişimi kabul etmeyeceğini söyleyerek, Arap liginin Suriye’nin üyeliğini 12 Ekimde askıya aldığını hatırlatarak, bu yüzden ilişkilerin yüzeysel devam ettiğini vurguladı.

Arap zirvesi ise, Kofi Annan’ın çözüm planının sonuna kadar destekleyip, ülkede katliamların bir an önce durmasını ön görüyor. Zirve, ayrıca, katliam sorumluluklarının da yargılanması görüşünde. Suriye’ye dışardan müdahaleyi de kesinlikle reddeden Arap devletleri, Esad yönetimini muhaliflerle diyaloğa çağırıyor.

Irak dışişleri bakanı dün yaptığı açıklamada ise, zirvede Esad’a çekilme çağrısı yapmayacaklarını, muhalifleri silahlandırma yönünde ise her hangi bir görüşte bulunmayacaklarını ifade etti.

Öte yandan, Kofi Annan Şam’ın kendisinin sunduğu planı kabul ettiğini bildirdi. Bununla birlikte önemli olan kabul etmek değil, uygulamaktır diyen Annan, Suriye rejiminin şu anki pozisyonu itibariyle, Avrupa ülkeleri, BM ve ABD’nin Suriye’nin taahhüdünü yerine getireceği noktasında şüphede olduklarını sözlerine ekledi. BM genel sekreteri Banki Moon ise, Suriye’nin artık daha fazla zaman harcamadan planı uygulaması gerektiğini ve Suriye halkının meşru talepleri için girişimlerde bulunması gerektiğini ifade etti.

Washington yönetimi ise Suriye’de kanlı operasyonların devam ettiğine işaret ederek, planı uygulayıncaya kadar yaptırımların devam etmesi istediklerini açıkladı. ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton, planın sözlerle değil eylemlerle uygulanabileceğini Suriye’nin de bunu bir an önce yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Diğer taraftan, Annan planına bir destek de İran’dan geldi. Dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Kofi Annan’ın gelecek pazartesi günü Tahran’ı ziyaret edeceğini ve Suriye krizini görüşeceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?