Şam'dan büyük kaçış devam ediyor

Beş gündür çatışmalara sahne olan Şam'da kenti terk edenlerin sayısı binlerle ifade ediliyor

Şam'dan büyük kaçış devam ediyor

Suriye'de yaklaşık bir yıldır başkentin dışında devam eden çatışmaların başkente de sıçraması üzerine büyük göçler başladı. Suriye'nin başkenti Şam'da son birkaç gün içinde binlerce kişi kenti terk etmeye başladı.

Yoğun göç hareketi, hükümetin halktan silahlı muhaliflerin denetimindeki yerlerden çekilmesi yönünde yaptığı çağrıyı izliyor. Şam'dan ayrılanların büyük bölümü komşu ülkelere akın ediyor.

Birleşmiş Milletler mülteci örgütü son 48 saat içinde Lübnan'a gelen mültecilerin sayısının 30.000'i bulduğunu duyurdu.

TÜRKİYE'DEKİLERİN SAYISI 40 BİNİ GEÇTİ

Türkiye, Irak ve Ürdün'e de çok sayıda mültecinin giriş yaptığı söyleniyor. Türkiye'de bugün 40 bin kadar Suriyeli mülteci bulunuyor. Gelen haberlerde binlerce kişinin sınırı geçmeye devam ettiği söyleniyor.

ŞAM'DA OPERASYONLAR

Suriye yönetiminin üç üst düzey yöneticisinin ölümüne yol açan bombalı saldırı ardından başkent Şam'da ordu geniş çaplı operasyonlar düzenliyor. Suriye kuvvetleri operasyonlarında tank, top, ağır silahlar ve helikopterlere başvuruyor. Bu silahlar Beşar Esad yönetimi aleyhindeki eylemlerin 16 ay önce başlamasından bu yana Şam'da ilk kez kullanılıyor. İsyancılar bu operasyonda ölen ve yaralanan çok sayıda kişi olduğunu söylüyorlar.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Şam'ın çeşitli semtlerinde 71 kişi öldü, çok sayıda yaralı var.

MUHALİFLER: MİDAN BOMBALANDI

Devlet medyasında çıkan haberlerde silahlı muhaliflerin başkentin Midan bölgesine yönelik saldırısının püskürtüldüğü söylendi. Muhalifler ise bombardıman altında kaldıktan sonra çekildiklerini açıkladı. Birleşmiş Milletler mültecilere yardım örgütü, Ürdün'e geçen Suriyelilerin sayısın ise 2 bin 500 olarak verdi. Örgütün bu yöndeki açıklaması sadece Fransız Haber Ajansı'nda bulunuyor. Sözcü ajansa yaptığı açıklamada, "akımın süreklilik arz ettiğini" ifade etti. Ürdün'e kaçan Suriyeli mültecilerin toplam sayısının çatışmaların başlamasımasından bu yana 14 bini bulduğu söyleniyor. Son 24 saat içinde Irak'a geçenlerin sayısı ise 3.000 olar ifade ediliyor.

IRAKLI MÜLTECİLER DE KAÇIYOR

Suriye'den kaçan Iraklalar arasında BBC'nin görüştüğü kimileri, Şam' yakınlarındaki evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını, şiddet ve tacizin din merkezli oluğunu söylüyorlar. Iraklılar Özgür Suriye Ordusu militanlarının saldırısına uğradıklarını belirtiyor.

Ermenistan'da gösteriler

BBC'nin Kafkaslar muhabiri, Suriye'de yaşayan Ermenilerin de son dönemde Ermenistan'a akın ettiğini ve hükümetin gerekeni yaptığı suçlamaları nedeniyle baskı altında olduğunu belirtiyor. Ermeniler Suriye'de kuşaklar boyunca yaşayan etnik gruplardan biri olarak biliniyor. Ermenistan'a dönüş yapan Suriyeli Ermeniler parlamento önünde gösteri düzenledi. Göstericiler konut ya da istihdam konusunda yardım almadıklarından şikayetçi oldu.

 

Kaynak: Ajanslar/BBC

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 12:02
banner53
YORUM EKLE

banner39