banner39

Şam'dan çıkış yasak

Esad rejimi başkent Şam'dan insanların ayrılmalarını engellemek için her mahalleye kontrol noktaları koydu, kentte askerler de devriye geziyor

Ortadoğu 01.08.2012, 09:04 01.08.2012, 09:04
Şam'dan çıkış yasak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan insanların, devlet zoruyla kentte hapsedildikleri iddia edildi.

Londra'da Arapça olarak yayımlanan Suudi Şark el Evsat gazetesinin haberine göre, Beşar Esad yönetimi diğer kentler gibi başkentten kitlesel göçler olmasın diye Şam'ın giriş ve çıkışlarını sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Ayrıca meydanlara, mahallelere hatta sokak aralarına bile kontrol noktaları yerleştirilerek, kentteki her hareketlilik kontrol altında tutuluyor.

Haberini Şam'da yaşayan ve güvenlik nedeniyle isimleri açıklanmayan görgü tanıklarına dayandıran Şark el Evsat, Suriye istihbaratı Muhâberat'a bağlı ekiplerin gece gündüz kentte devriye gezdiklerini kaydetti. Haberde ayrıca askeri birliklerin Şam'ın her yerinde görülebildiği, askerlere olağandışı bir hareketlilik durumunda vur emrinin verildiği vurgulandı. Esad rejiminin, dış dünyaya karşı başkent Şam'ın son derece güvenli olduğu ve hiç kimsenin kentten ayrılmadığı mesajını vermek istediğini vurgulayan Şark el Evsat, kent halkının korku içinde evlerine kapandığını yazdı. 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?