banner39

Şam'ın banliyösünde yoğun çatışma: 86 ölü

Suriye'nin başkenti Şam'ın el Mezze semtinde kamu binaları yakınlarında çatışmalar yaşanıyor, otomatik silah ve roket sesleri duyuluyor

Ortadoğu 19.03.2012, 09:45 19.03.2012, 14:50
Şam'ın banliyösünde yoğun çatışma: 86 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'ın banliyölerinde Özgür Suriye Ordusu ile Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a bağlı birlikler arasında çatışma yaşanmakta olduğu haberleri geliyor.

Ölü ve yaralı sayısı konusunda çelişkili bilgiler verilirken, Şam'ın Mezze Mahallesi'ndeki çatışma ve bombalı saldırılarda 86 kişinin öldüğü öne sürüldü.

Görgü tanıkları, Mezze Askeri Havaalanı ve Askeri İstihbarat Şubesi yakınlarında çıkan çatışmalar ve bombalı saldırılarda 86 kişinin öldüğünü, 150 kişinin yaralandığını iddia etti. Yaralıların ambulanslarla Villat Garbiye yakınlarındaki bir hastaneye sevkedildiği belirtildi.

Muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre, çatışma ve bombalı saldırıların ardından Suriye ordusuna bağlı güçlerin dün geceden bu yana Mezze Askeri Havaalanı yakınlarındaki yolları kapattığı, askeri helikopterlerin alçak uçuş yaptığı kaydedildi.

Şam'ın en fazla korunan semtlerinden olan el Mezze'den patlama sesleri geldiği bildirildi.

Çatışmaların İsviçre elçiliği ve Beşar Esad'ın kızkardeşi ile evli olan güvenlik işleri bakan yardımcısı Asıf Şevket'in evinin yakınlarında yoğunlaştığı iddia edildi.

BBC'nin edindiği bilgiye göre semtte yaşayanlar kamu binaları yakınlarında çatışmalar yaşandığını, otomatik silah ve bazuka sesi duyduklarını aktardı.

El Cezire'ye konuşan bir Suriyeli, polisin çok sayıda sokakta barikat kurduğunu, sokak lambalarının kapatıldığını söyledi.

Suriyeli muhalifler ise geceyarısı Suriyeli askerlerin bölgede operasyon başlattığını, çok sayıda insanın isimleri okunarak evlerinden alındığını öne sürdü.

"KEYFİ TUTUKLAMALAR"

Güvenlik güçlerinin Mezze'de evlere baskınlar düzenlediğini ve rastgele tutuklamalar gerçekleştirdiğini belirten aktivistler, ordunun birçok kentte muhaliflere karşı geniş çaplı operasyonlarına devam ettiğini söyledi.

Dün, Suriye genelinde düzenlenen operasyonlarda güvenlik güçlerinin müdahalesinde 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

El Mezze semtinde çok sayıda güvenlik görevlisi yaşıyor. Semt, Şam'ın en zenginlerinin yaşadığı yerlerin başında geliyor.

El Mezze aynı zamanda büyük hükümet karşıtı protesto gösterilerine sahne olmuş bir semt. Özgür Suriye Ordusu Ocak ayında Şam'ın kimi semtlerini kısa süreyle kontrol altına almıştı.

BM ve İİT'den ortak çağrı: Güvenliğimizi koruyun

Geçtiğimiz hafta içerisinde Suriye'deki insani yardım ihtiyaçlarını belirlemek için Şam'a giden Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT), ortak bir açıklama yaparak ülkedeki güvenliklerinin korunmasını istedi.

İİT'den yapılan açıklamada Suriye'de bulunan BM ve İİT heyetlerinin kesinlikle tarafsız, herhangi bir politik amaç doğrultusundan uzak olarak bu ülkede çeşitli şehirler ve kasabalarda bulundukları bildirildi.

Ortak açıklamada, Suriye'de insani yardım ihtiyaçlarının birinci elden temin edilebilmesi amacı ile bulunulduğuna dikkati çekilirken, tüm tarafların, heyetin güvenliği için çaba göstermesi gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?