'Şam'lı devrimci kız' haberi asılsız çıktı

Şam’da açtığı blog sitesiyle tanınan Amerikan vatandaşı Emine Araf’ın güvenlik güçlerince kaçırıldığı haberi asılsız çıktı

Ortadoğu 10.06.2011, 12:44 10.06.2011, 13:09
'Şam'lı devrimci kız' haberi asılsız çıktı

Dünya medyasında yer alan "Suriyeli blog yazarı Şam'da tutuklandı" haberi asılsız çıktı.

Araf'ın kimliğiyle ilgili soru işaretlerini ilk olarak ABD'nin önde gelen yayın organlarından NPR'in sosyal medya uzmanı Andy Carvin ortaya attı.

Carvin, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından gerçek hayatta Araf'ı tanıyan, gören, bilen birisinin olup olmadığını sordu. Carvin'in bu sorusuna şu ana kadar olumlu yanıt gelmedi.

FOTOĞRAFLAR SAHTE ÇIKTI

Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Londra'da yaşayan bir kadın, İngiliz Guardian gazetesine bir tekzip göndererek, Araf'la ilgili haberlerde kullanılan fotoğrafların kendisine ait olduğunu söyledi.

Jelena Lecic'ten gelen tekzip üzerine Guardian fotoğrafları haberden çıkardı. Lecic, dün gece BBC televizyonuna katıldı ve yaşananlardan dolayı endişe duyduğunu ifade etti.

ARKADAŞI HİÇ GÖRMEMİŞ

Guardian'ın Şam muhabiri, görüşmek üzere sözleştiklerini ancak aktivistin randevuya gelmediğini belirtti.

Araf'ın kimliğiyle ilgili çıkan haberlerde, kuzeni olduğunu iddia eden ve kaçırıldığını tüm dünyaya duyuran Rania İsmail'in gönderilen e maillara yanıt vermediği ifade edildi. Kendisini Araf'ın özel bir arkadaşı olarak tanımlayan Montreal'deki Sandra Bagaria da sorulan sorular üzerine, Araf'la Ocak ayından bu yana yalnızca internet üzerinden görüştüklerini belirtti.

AİLENİN KAYDI YOK, ABD ARAŞTIRIYOR

Ayrıca Araf'ın blogunda yer alan yazıların büyük bir bölümünün en son 2007'de güncellenen "Amina Arraf"a ait bir blogda yer aldığı ortaya çıktı.

AP ajansı, ABD'nin Virginia eyaletinde yer alan ve Araf'ın doğduğunu söylediği kasabadaki kayıtlarda Araf ya da ailesiyle ilgili hiçbir bilginin yer almadığını bildirdi.

Düzenlenen kampanyalar ABD Dışişleri Bakanlığı'nı da harekete geçirdi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, bu isimde Şam'da yaşayan bir ABD vatandaşı olduğuna ilişkin hiçbir bilginin bulunmadığı ancak konuyla ilgili araştırmaların sürdüğü vurgulandı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
ismail erdem 12 yıl önce
Suriye haberlerinde, suriyedeki olaylar diye verilen görüntülerde oldum olası, şüpheci oldum, ne oluyor, nasıl oluyor, kim yapıyor, olayların perde arkasındaki hedefler neler? aceleci davranan bazı yazar ve aktivistlerin konuyu daha dikkatli ele alması gerekmez mi? duyarlı olalım, dikkatli olalım. ama asla ve asla oynanan oyunların "oyuncusu olmayalım"
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?