banner39

S.Arabistan Alman şirketlerle bazı anlaşmaları askıya aldı

Suudi Arabistan'ın Almanya ile bir süre önce yaşanan diplomatik gerilim nedeniyle, Alman şirketlerle yapılan bazı anlaşmaları askıya aldığı belirtildi.

Ortadoğu 16.03.2018, 16:39 16.03.2018, 17:48
S.Arabistan Alman şirketlerle bazı anlaşmaları askıya aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın Almanya ile bir süre önce yaşanan diplomatik gerilim nedeniyle, ülkede Alman şirketlerle yapılan bazı anlaşmaları engellediği belirtildi.

Bloomberg News'e konuşan kaynaklar, Suudi Arabistan yönetiminin hükümet kurumlarına Alman firmalarla "gerekli olmayan" bazı anlaşmaları yenilememe talimatı verdiğini söyledi. İki ülke arasındaki kritik iş görüşmeleri ve anlaşmaların is normal seyrinde devam ettiği belirtildi.

Askıya alınması planlanan anlaşmalar arasında, Deutsche Bank'ın ülkedeki bazı yatırımlarının da yer aldığı söyleniyor. Ayrıca Saudi Aramco'nun halka arzında bazı Alman şirketlerinin katılımının da engellenebileceği ifade ediliyor.

Suudi Arabistan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın iktidardaki etkisini artırmasıyla daha iddialı bir dış politika izlemeye başladı.

Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, kasım ayında Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin istifa etme kararıyla ilgili açıklamasında, Lübnan'ı "Suudi Arabistan'ın piyonu" olarak nitelemişti. Bu açıklamaya sert tepki gösteren Riyad yönetimi, Berlin Büyükelçisini istişare için ülkeye çağırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü